Tviter investitori tuže Elona Maska

Tviter investitori tuže Elona Maska

U tužbi se navodi da je Elon Mask izmanipulisao cenu akcija platforme društvenih medija kako bi pokušao da obezbedi bolji dogovor.

Investitori Tvitera tužili su Elona Maska i sam Tviter kalifornijskom sudu u sredu, tvrdeći da je snizio cenu kompanije za društvene mreže pre nego što su pokrenuli otkup, a zatim javno omalovažavali Tviter u pokušaju da ponovo pregovara o uslovima kupovine. .

Tužbu za grupnu tužbu podneo je investitor Vilijam Heresniak „u svoje ime i u ime svih drugih koji su na sličnom položaju“, što bi uključivalo male investitore poput Hersenijaka, sve do finansijskih giganata kao što su Vanguard Group i BlackRock, koji poseduju kombinovanih 15% platforme društvenih medija.

U tužbi se navodi da je Musk odugovlačio sa obelodanjivanjem činjenice da je kupio udeo u Tviteru u martu, da je planirao da kupi kompaniju i da namerava da se pridruži upravnom odboru platforme, radnje za koje Hersenijakovi advokati tvrde da bi „prouzrokovali Tviter zalihe da se povećaju.”

Kada je Musk pokrenuo otkup od 44 milijarde dolara, u tužbi se navodi da je milijarder širio pogrešne informacije o tome da je posao „privremeno na čekanju“ kako bi smanjio cenu akcija Tvitera i pregovarao o boljem dogovoru. Musk, plodan korisnik Tvitera, tvrdio je da rasprostranjenost lažnih i neželjenih naloga na Tviteru čini kompaniju manje vrednom, ali u tužbi se navodi da bi Musk znao sve o ovim nalozima zbog nagodbe 2021. u vezi sa tužbom za prevaru u kojoj se navodi: „ Tviter je precenio broj korisnika i stopu rasta.”

Cena akcija Tvitera pala je za 19% 13. maja nakon što je Musk tvitovao: „Tviter ugovor je privremeno na čekanju na čekanju detalja koji podržavaju izračun da spam/lažni nalozi zaista predstavljaju manje od 5% korisnika.

„Musk je zatim nastavio da objavljuje lažne i omalovažavajuće tvitove o Tviteru u pokušaju da dodatno snizi cenu akcija“, nastavlja se u tužbi. „Maskovo nezakonito ponašanje ne samo da je značajno naštetilo Tviter-ovim akcionarima tako što je izazvalo rušenje akcija Tvitera za otprilike 25%, već je takođe značajno naštetilo Tviterovim zaposlenima“, nastavlja se, pozivajući se na medijske izveštaje o tome da se rukovodioci Tvitera plaše za svoju budućnost usred glasina da je Musk bio planiranje smanjenja.

Tužba se zatim završava neočekivanom tvrdnjom da je Musk prošle nedelje najavio da će „glasati za republikance“, u pokušaju da „dodatno uzbudi medije svojim ponašanjem“.

Herseniak traži svoje pravne takse, kao i „kaznenu odštetu u maksimalnom iznosu dozvoljenom zakonom“, za koji se u tužbi navodi da „premašuje sumu ili vrednost od 5.000.000 dolara“.

Pored toga što ga je stavio na nišanu ljutitih investitora, Muskova ponuda za preuzimanje razbesnela je zagovornike cenzure, koji su se protivili njegovom najavljenom cilju uklanjanja ograničenja govora sa Tvitera. Mask, koji sebe opisuje kao „apsolutistu slobode govora“, osudile su liberalne nevladine organizacije i zapretile su mu bojkotom oglašivača koji finansiraju milijarder finansijer Džordž Soroš i – navodno – Bil Gejts, zagovornik šire kontrole širenja informacija na društvenim mrežama.