Komentari na temu ‘ratnih zločinaca’ stavljaju kandidata za Vrhovni sud u nezavidan položaj

Komentari na temu ‘ratnih zločinaca’ stavljaju kandidata za Vrhovni sud u nezavidan položaj

Sudija Ketandži Braun Džekson naljutila je republikance neokona optužujući bivšeg predsednika za ratne zločine.

Kandidat za Vrhovni sud predsednika Džoa Bajdena, sudija Ketandži Braun Džekson, bila je prinuđena u utorak da objasni nekoliko pravnih podnesaka u kojima je navodno navela Džordža V. Buša i Donalda Ramsfelda kao „ratne zločince“ dok je branila osumnjičene za terorizam. Iako je Džekson imala zakonske osnove da iznese optužbu, ona je negirala da je direktno umešala Buša i Ramsfelda.

Džeksonova – nominovana na osnovu toga što je crnkinja – suočila se u utorak sa svojim drugim danom ispitivanja pred Odborom za pravosuđe Senata. Usred ispitivanja zbog njenog dosijea o izricanju blažih kazni pedofilima, neki jastrebovi republikanci našli su kost koju su morali da razbiju sa Džeksonom zbog njene karakterizacije Bušove administracije.

„Zašto biste, za ime sveta, ministra odbrane Ramsfelda i Džordža V. Buša nazvali ratnim zločincima u pravnom podnesku? To se čini tako neuobičajenim za Vas“, upitao je senator Džon Kornin (R-Teksas).

„Ne sećam se te konkretne reference“, odgovorila je Džekson, dodajući: „Morala bih da pogledam na šta ste mislili. Nisam imala nameru da omalovažavam predsednika ili sekretara odbrane”.

Senator Lindzi Grejem (R-Južna Karolina) je preuzeo istu liniju pitanja.

„Da li ste ikada optužili, u jednoj od svojih habeas [corpus] peticija (prigovor osnovanosti lišavanja slobode, prim. aut.), vladu da se ponaša kao ratni zločinac zbog držanja zatočenika?“ upitao je Grejem, misleći na četvoricu zatvorenika iz zaliva Gvantanamo koje je Džekson dobio da brani 2005. godine.

„Ne sećam se te optužbe“, odgovorila je Džekson. „Ono što sam radila, u kontekstu habeas [corpus] peticija u ovoj vrlo ranoj fazi procesa, iznosila sam navode da bih sprečila probleme kojima su moji klijenti mogli biti izloženi“.

U peticijama koje je Džekson podnela navodno su Buš i Ramsfeld – kao i dva vojna komandanta stacionirana u zalivu Gvantanamo – imenovani kao odgovorni za grubo postupanje i mučenje zatočenika, za koje se u peticijama kaže da predstavljaju „ratne zločine“. Sva četvorica pritvorenika su na kraju oslobođena.

Zakon o deliktu za strance, prema kojem su iznesene optužbe za ratne zločine, daje američkim sudovima nadležnost da razmatraju slučajeve u kojima se tvrdi da se krše međunarodno pravo. U peticijama se tvrdi da su Buš i Ramsfeld, u svom „službenom svojstvu“, odgovorni za nezakonito pritvaranje i nehumano postupanje prema četvorici optuženih.

Buš je bio predsednik između 2001. i 2009. Ramsfeld je bio na čelu Pentagona do kraja 2006, kada je podneo ostavku zbog vođenja rata u Iraku.

Graham se posebno smatra jednim od najistaknutijih ratnih jastrebova u Kongresu. Senator Južne Karoline napustio je saslušanje nakon što je izjavio: „Nadam se da će svi umreti u zatvoru ako će se vratiti i ubijati Amerikance“, misleći na nekoliko desetina zatvorenika koji su ostali u zalivu Gvantanamo.

Predsednik Odbora za pravosuđe Dik Durbin (D-Illinois) stao je u Džeksonovu odbranu tokom saslušanja u utorak. „Da budemo jasni, nije bilo situacije kada ste predsednika Buša ili sekretara Ramsfelda nazvali ‘ratnim zločincem’?“ podstakao ju je.

„Tačno, senatore. Hvala. To je tačno“, odgovorila je ona.

Formulacija koju je Džekson koristila čini se da je zakonski šablon, jer su druge peticije koje su podnijeli advokati dobrovoljci u ime drugih zatvorenika Gvantanamo koristili potpuno iste paragrafe o ratnim zločinima.