Na desetine mutacija virusa COVID-a nastalo je kod čoveka sa najdužim poznatim slučajem

Na desetine mutacija virusa COVID-a nastalo je kod čoveka sa najdužim poznatim slučajem

Čovek sa oslabljenim imunitetom sa infekcijom COVID-om koja je trajala godinu i po dana služio je kao plodno tlo za desetine mutacija koronavirusa, otkrila je nova studija.

Što je još gore, nekoliko mutacija je bilo u proteinu COVID spike, što ukazuje da je virus pokušao da evoluira oko trenutnih vakcina, izvještavaju istraživači.

„Ovaj slučaj naglašava rizik od upornih infekcija SARS-CoV-2 kod osoba sa oslabljenim imunitetom, jer se mogu pojaviti jedinstvene varijante virusa SARS-CoV-2“, rekao je istraživački tim na čelu sa Magdom Vergouve. Ona je doktorski kandidat na Univerzitetskom medicinskom centru u Amsterdamu u Holandiji.

Ispitani pacijent je izdržao najdužu poznatu infekciju COVID-om do sada, boreći se sa virusom 613 dana pre nego što je umro od bolesti krvi koja je ugrozila njegov imuni sistem, rekli su istraživači.

Pacijenti sa oslabljenim imunitetom koji pate od upornih infekcija daju virusu COVID-a priliku da se prilagodi i razvije, objasnili su istraživači.

Na primer, smatra se da se varijanta omikrona pojavila kod imunokompromitovanog pacijenta koji je prvobitno bio zaražen ranijim oblikom COVID-a, rekli su istraživači.

U ovom najnovijem izveštaju, čovek je primljen u Medicinski centar Univerziteta u Amsterdamu u februaru 2022. sa COVID infekcijom u 72. godini, nakon što je već primio više vakcina.

On je patio od mijelodisplastičnog i mijeloproliferativnog sindroma preklapanja, bolesti u kojoj koštana srž stvara previše belih krvnih zrnaca, prema američkom Nacionalnom institutu za rak.

Nakon transplantacije matičnih ćelija, čovek je takođe razvio limfom, rak belih krvnih zrnaca, rekli su istraživači.

Lijek koji je uzimao za limfom, rituksimab, iscrpio je sve imune ćelije koje normalno proizvode antitela za COVID, dodali su.

Da bi očistio svoj COVID, čovek je primio koktel monoklonskih antitela koji se na kraju pokazao neefikasnim.

U stvari, sekvenciranje gena je pokazalo da je koronavirus počeo da mutira kako bi izbegao antitela koja je primio, što je korak koji bi potencijalno mogao potkopati efikasnost lečenja kod drugih, rekli su istraživači.

Sekvenciranje gena 27 nazalnih uzoraka uzetih od čoveka otkrilo je više od 50 mutacija u virusu COVID, uključujući varijante sa promenama u proteinu šiljaka na koje ciljaju vakcine.

„Produžena infekcija dovela je do pojave nove varijante za izbegavanje imuniteta zbog opsežne evolucije unutar domaćina“, rekli su istraživači.

Takvi slučajevi predstavljaju „potencijalnu pretnju po javno zdravlje od mogućeg uvođenja virusnih varijanti bekstva u zajednicu“, dodali su.

Međutim, istakli su da nije bilo dokumentovanog prenosa bilo koje varijante COVID-a sa muškarca na druge ljude.

Istraživači će svoje nalaze predstaviti na sastanku Evropskog društva za kliničku mikrobiologiju i infektivne bolesti sledeće nedelje u Barseloni. Nalazi predstavljeni na medicinskim sastancima treba se smatrati preliminarnim dok se ne objave u časopisu koji se recenzira.