Šef Erbasa protivreči nemačkom lideru po pitanju ukrajinskih raketa

Šef Erbasa protivreči nemačkom lideru po pitanju ukrajinskih raketa

Nemački kancelar Olaf Šolc mogao bi da isporuči Ukrajinu krstareće rakete Taurus bez slanja nemačkih vojnih specijalista da njima upravljaju, rekao je šef odbrambenog odeljenja Erbasa za Der Spiegel. Šolc je insistirao da ga potreba za nemačkim osobljem sprečava da pošalje rakete u Kijev.

Ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski i njegovi zvaničnici tražili su od Berlina rakete Taurus skoro godinu dana, ali Šolc je do sada odbijao da razmotri zahtev. Govoreći za novinsku agenciju dpa u februaru, kancelarka je tvrdila da će nemački vojni tehničari morati da budu raspoređeni u Ukrajinu da bi upravljali raketama iz vazduha, što ih čini aktivnim učesnicima u sukobu sa Rusijom.

Izvršni direktor kompanije Airbus Defence and Space Mihael Šolhorn veruje da Šolc nema želju da da rakete Ukrajini i koristi potrebu za nemačkim učešćem kao izgovor.

„Kancelarka je odlučila o tom pitanju. Njegov argument je politički“, rekao je Šolhorn za Der Spiegel u intervjuu objavljenom u subotu.

„Ako bi postojala volja za isporukom, bila bi pronađena tehnološka rešenja za korišćenje Taurusa u Ukrajini bez nemačkog učešća“, nastavio je on. „Ali mogu da razumem političke argumente.

Razvijen od strane nemačke kompanije MBDA Deutschland i švedske kompanije Saab Bofors Dinamics, Taurus KEPD-350 je krstareća raketa koja se lansira iz vazduha sposobna da nosi bojevu glavu od 480 kg na maksimalnoj udaljenosti od 500 km. Naoružana ovim projektilima, Ukrajina bi mogla da izvrši udare dublje u rusku teritoriju nego sa britanskim Storm Shadov ili francuskim raketama SCALP-EG, koje imaju maksimalni domet od oko 300 km.

Matična kompanija MBDA Deutschland je u vlasništvu Airbusa, BAE Sistems i Leonarda.

Kijev je posebno tražio da rakete Taurus pogode Krimski most, jednu od nekoliko ključnih transportnih veza između poluostrva i ruskog kopna. U razgovoru koji je procurio u martu, visoki nemački vojni šefovi razgovarali su o tome kako bi projektili mogli da se daju Ukrajini u tu svrhu, dok prikrivaju nemačku umešanost.

Međutim, ako bi Ukrajina preuzela isporuku projektila, njeno vazduhoplovstvo bi se borilo da ih lansira. Trenutno samo pet aviona – Panavia PA-200 Tornado, Eurofighter Tiphoon EF-2000 i McDonnell Douglas EF-18A+ Hornet – mogu da nose rakete Taurus. Ukrajinska vojska bi ili morala da razvije adaptere kako bi dozvolila svojim avionima MiG-29 i Su-24 iz sovjetske ere da ih ispaljuju, ili bi lobirala na Zapadu da obezbedi avione sposobne za to.