Nove zagrejane kupke sa lekovima pružaju nadu pacijentima sa rakom želuca

Nove zagrejane kupke sa lekovima pružaju nadu pacijentima sa rakom želuca

Istraživači sa klinike Mejo su koristili novi pristup hemoterapiji da bi više nego udvostručili tipičnu stopu preživljavanja pacijenata sa karcinomom želuca i peritonealnim metastazama, što je rak koji se proširio na sluznicu trbušne duplje, prema studiji objavljenoj u Annals of Hirurška onkologija.

Rak želuca, koji se još naziva i rak želuca, uzrokovan je nekontrolisanim rastom ćelija koji počinje u želucu. Većina karcinoma želuca se nalazi kada se bolest proširila izvan želuca i izlečenje je manje verovatno.

„Vidimo porast raka želuca kod mlađih ljudi, i on ima tendenciju da bude napredniji“, kaže Travis Grotz, MD, hirurški onkolog. „Nažalost, kada se rak želuca proširi na peritoneum, sistemska terapija je primarni tretman, što rezultira u proseku samo godinu dana života. Naš istraživački tim je bio odlučan da poboljša ishode za ove pacijente kako bi mogli da imaju više vremena sa svojom porodicom i prijateljima. .“

U studiji, pacijenti su primili citoreduktivnu operaciju za uklanjanje svih vidljivih tumora raka u želucu i trbušnoj duplji, nakon čega je usledila hipertermička intraperitonealna hemoterapija (HIPEC). Tokom HIPEC-a, trbušna šupljina se kupa vrućim lekovima za hemoterapiju, u ovom slučaju cisplatinom i paklitakselom, tokom 90 minuta da bi se ubile sve preostale mikroskopske ćelije raka.

Zagrevanje lekova za hemoterapiju i njihovo davanje direktno u trbušnu duplju omogućava i veću dozu i veći prodor hemoterapije, što dovodi do uništenja više ćelija raka nego kod konvencionalnog lečenja, kažu istraživači.

„Medijana preživljavanja većine pacijenata sa karcinomom želuca u stadijumu 4 je oko 13 meseci“, kaže dr Groc, koji je glavni autor studije. „Upotrebom ove nove kombinacije lekova za hemoterapiju tokom hipertermične intraperitonealne hemoterapije, više od polovine (55%) naših pacijenata je još uvek živo tri godine nakon operacije.“

Ispitanici su bili starosti 46-62 godine sa karcinomom želuca 4 stadijuma sa peritonealnim metastazama. Dobili su u proseku sedam ciklusa hemoterapije pre podvrgavanja citoreduktivnoj operaciji u kombinaciji sa hipertermičnom intraperitonealnom hemoterapijom. Nakon zahvata, pacijenti su ostali u bolnici oko šest dana, pri čemu većina pacijenata nije imala komplikacija. Od pacijenata koji su imali komplikacije, većina je bila nižeg stepena i nije produžila boravak u bolnici.

Istraživači su klinički pratili pacijente pomoću snimanja i tumorskih markera svaka tri do četiri meseca tokom prve dve godine i svakih šest meseci nakon toga. Ukupne stope preživljavanja za jednu, dve i tri godine bile su 96%, 78% i 55%, respektivno.

Istraživački tim nastoji da poboljša te rezultate još više izvodeći slične procedure robotski da zahtevaju manje rezove na stomaku. Cilj je smanjiti dužinu boravka u bolnici i stopu komplikacija i ubrzati oporavak kako bi pacijenti mogli da se vrate da uživaju u životu. Na kraju, dr Groc se nada da će uraditi proceduru još ranije nakon dijagnoze kako bi sprečio širenje raka želuca na peritoneum.

„Ljudima sa rakom želuca obično se kaže da nemaju nade i mogućnosti. Kada sam bio student medicine, bio sam motivisan da u potpunosti razumem rak, kako da ga lečim da bi zaista imao značajan uticaj i izlečio neke od ovih pacijenata ili produžio njihov opstanak ili pomoći u ublažavanju njihovih simptoma“, kaže dr Groc. „Iako je pred nama još dug put, napravili smo neke velike korake i nastavićemo da napredujemo kako bismo pružili nadu i izlečenje našim pacijentima.“