F1: Sprint trka Velike nagrade Majamija 2024

Maks Ferštapen je iz startne pozicije osvojio pobedu u trci Sprint na Velikoj nagradi Majamija, vodeći pred Ferarijevim rivalom Šarlom Leklerom i timskim kolegom iz Red Bula, Serđom Perezom, na kraju uzbudljivog susreta.

Ferštapen je odbranio svoje vođstvo na startu i prevazišao period rane bezbednosne kolone pre nego što je izgradio udobnu prednost na čelu grupe, dok se Lekler zadovoljio drugim mestom, a Perez se borio protiv brzog starta Danijela Rukarda da završi treći.

Rukardo je briljantno odbranio poziciju od drugog Ferarija, Karlosa Sainza i Oskara Pjastrija – koji je bio jedini završeni Meklarenov vozač nakon što je Lando Noris odustao u prvom krugu – osvojivši četvrto mesto, dok je Niko Halkenberg za Has završio sedmi, a Juki Cunoda nasledio poslednji bod kada je Luis Hamilton primio kaznu nakon trke.

Kao i na prošlom susretu u Kini, petkova sesija kvalifikacija za Sprint odredila je grid za trku od 19 krugova, dužine 100 kilometara, pri čemu se Ferštapen istakao na vrhu tokom teške faze SQ3 koja je videla kako nekoliko vozača ima problema da izvuče jak krug iz obavezne meke gume.

U petom krugu, Perez je koristio DRS da se približi Rukardu na zadnjoj pravoj i čisto prođe u zavoju 11, dok je Australijanac morao naporno raditi u narednim krugovima da spreči Sainza i Pjastrija da učine isto.

Na polovini distance, Ferštapen je imao prednost od gotovo dve sekunde nad Leklerom, uprkos izveštaju o „užasnom“ balansu i „nultoj zadnjoj prijanjanju“ u ažuriranju za Red Bulovu boksersku ekipu, dok je njegov timski kolega Perez bio daljih tri sekunde iza.

Dok je Rukardo jedva zadržavao Sainza i Pjastrija, druga velika borba uključivala je Magnusena i Hamiltona, pri čemu je vozač Hasa dobio kaznu od 10 sekundi zbog izlaska sa staze i sticanja prednosti u fiddly šikanama zavoja 14/15 u svojoj odbrani osmog mesta.

Nekoliko krugova kasnije, borba je postala još intenzivnija kada je Hamilton pokušao potez iznutra u zavoju 11, gde je Magnusen proširio stazu, vratio se na stazu na vrhu zavoja 12 i zatim se sudario sa sedmostrukim svetskim šampionom, koji je ostao deveti.

U 14. krugu, Hamilton je ponovo pokušao da pretekne Magnusena, što je dovelo do još jednog trenutka između zavoja 11 i 12 – Britanac izveštava da „gurnuo me je van staze“ – što je omogućilo Cunodi da prođe za deveto mesto i uđe u bodovnu poziciju zbog Danske predstojeće kazne.

Usledile su dalje promene kada su Cunoda i konačno Hamilton pretekli Magnusena, koji je pogođen dodatnim kaznama zbog sudara i prekoračenja granica staze, što je izazvalo glavu na glavu između RB i Mercedesa za poslednji bod do ciljne zastave.

Dok se sve ta drama odvijala, vođa trke Ferštapen je ostao smiren da izdrži preostale kilometre i osvoji Sprint pobedu, praćen od Leklera i Pereza, dok je Rukardo uspeo da se drži četvrtog mesta nad Sainzom i Pjastrijem.

Halkenberg je bio odličan sedmi za Has, sa Hamiltonom koji je uspeo da pobedi Cunodu za osmo mesto, ali je potom pao u poretku nakon što je bio istražen zbog prekoračenja brzine u boksu dok je polje prolazilo kroz njega tokom rane bezbednosne kolone i naknadno primio kaznu od 20 sekundi.

Pjer Gazli je stoga zauzeo deveto mesto u svojem Alpajnu, iz Sardženta, Zhou Guanjua, Džordža Rasela u drugom Mercedesu, startera iz boksa Albona, Botasa i Okona, sa Hamiltonom koji je završio 16. ispred kašnjenog Alonsa i teško kažnjenog Magnusena.