Novo otkriće mehanizma koji kontroliše deobu ćelija

Novo otkriće mehanizma koji kontroliše deobu ćelija

Istraživači sa Univerziteta Umea u Švedskoj otkrili su da način na koji se poseban proteinski kompleks nazvan Mediator kreće duž gena u DNK može uticati na to kako se ćelije dele. Ovo otkriće može biti važno za buduća istraživanja lečenja određenih bolesti. Studija je objavljena u časopisu Istraživanje nukleinskih kiselina.

„Stekli smo dubinsko znanje o tome kako se kontroliše deoba ćelija, što je važno za razumevanje uzroka različitih bolesti koje su posledica grešaka u deobi ćelija, kao što su razne tumorske bolesti“, kaže Stefan Bjorklund, profesor na Katedri za Medicinska biohemija i biofizika na Univerzitetu Umea i glavni autor studije.

U svakoj ćeliji postoji mašina koja se zove ribozom. Koristi DNK kao šablon za proizvodnju proteina, koji su neophodni za gotovo sve procese u ćeliji. Prvo, međutim, ćelije moraju da naprave kopiju instrukcija u obliku iRNK kroz proces koji se zove transkripcija.

Istraživački tim na Univerzitetu Umea otkrio je kako se Mediator, proteinski kompleks u ćelijskom jezgru, može vezati za DNK i stupiti u interakciju sa drugim proteinskim kompleksom, Lsm1-7, kako bi regulisao proizvodnju proteina koji čine ribozome.

Studija pokazuje da kada ćelije rastu previše gusto, podela ćelija se usporava. Kada se to dogodi, posrednik se pomera do kraja gena gde stupa u interakciju sa Lsm1-7. Ovo ima dvostruki efekat usporavanja čitanja gena i ometanja sazrevanja mRNK. Ovo, zauzvrat, dovodi do smanjene proizvodnje ribozomalnih proteina i samim tim do sporije ćelijske deobe.

Mogući pravac budućih istraživanja može biti proučavanje da li je moguće kontrolisati položaj medijatora, kako bi se inhibirala brza deoba ćelija, na primer kod tumora.

„Još smo rano u istraživanju na terenu, tako da je potrebno još studija pre nego što možemo da kažemo da je ovo održiv put, ali je to uzbudljiva prilika“, kaže Bjorklund.

Studija je sprovedena na ćelijama kvasca koje služe kao dobar model kada je u pitanju razumevanje osnovnih mehanizama koji rade na sličan način u složenijim sistemima kao što su životinjske i biljne ćelije.