Studija otkriva da malo vežbanja može pomoći studentima da se fokusiraju i uživaju u predavanjima na univerzitetu

Studija otkriva da malo vežbanja može pomoći studentima da se fokusiraju i uživaju u predavanjima na univerzitetu

Univerzitetski profesor je pronašao način da pomogne studentima – i sebi – da ojačaju kroz duge časove predavanja: pauze za vežbanje.

U novoj studiji, profesor na Državnom univerzitetu u Ohaju pokazao je da su petominutne vežbe tokom predavanja bile izvodljive i da su studenti prijavili pozitivan uticaj na njihovu pažnju i motivaciju, angažovanje sa vršnjacima i uživanje u kursu. Istraživanje je objavljeno u časopisu Granice u sportu i aktivnom životu.

Rezultati možda nisu posebno iznenađujući, ali sugerišu rešenje za dugotrajno pitanje u učionicama koledža, rekao je Scott Haies, autor studije i vanredni profesor psihologije u državi Ohajo.

„Niko ne može da ostane na zadatku 80 minuta uzastopno, a da mu um ne odluta i da mu pažnja raste i nestaje“, rekao je Hejs.

„Ako studentima date pauzu i pokrenete njihova tela na samo nekoliko minuta, to može da im pomogne da se vrate umovima na predavanje i verovatno budu produktivniji. Znam da i meni pomaže.“

Hejs je rekao da je bio inspirisan da uradi ovo istraživanje sličnom laboratorijskom studijom o tome kako su studenti reagovali na pauze za vežbanje tokom jednog video predavanja. Ta studija je pronašla pozitivne rezultate, ali Hejs se pitao da li bi mogla da funkcioniše u stvarnom svetu predavanja na univerzitetu, tokom celog semestra.

Testirao ga je u četiri svoja časa. Jedna do dve vežbe koje su vodili studenti (svaka po pet minuta) su sprovedene na svakom predavanju tokom kurseva psihologije višeg nivoa sa 20 do 93 studenta. Časovi su trajali 80 minuta.

Na početku kursa, Hejs je podelio razred u male grupe, a svaka grupa je bila odgovorna za razvoj petominutne sesije vežbe. Hejs je prethodno pregledao vežbe da bi se uverio da su izvodljive i bezbedne.

„Želeo sam da studenti osmisle i vode sesije jer sam mislio da će im to pomoći da prihvate ideju i pomoći u njihovom angažovanju i ulaganju“, rekao je on.

Hejs je priznao da su sesije ponekad bile pomalo nezgodne na početku semestra. Učenici nisu tačno znali kako da se ponašaju, a nisu ni navikli da ovako nešto rade tokom časa.

Ali studenti su se ubrzo uključili u tok i zabavili se sa sesijama. Neke od vežbi koje su studenti uključili bile su skakanje, iskorak, presa iznad glave (sa rancem) i istezanje tetive.

Hejs je rekao da je nekoliko studentskih grupa bilo kreativno u dizajniranju svojih sesija.

„Jedna od grupa je osmislila temu odlaska u voćnjak i branja jabuka. Tako da su njihovi kolege studenti pružili ruku kao da beru jabuke sa drveta i posegnuli dole da ih stave u korpu“, rekao je Hejs.

Hejs je rekao da je znao da je program bio uspešan kada su studenti spontano dali anonimne komentare sa svojim ocenama studenata na kraju semestra. Komentar jednog učenika odražavao je uobičajen odgovor: „Uživao sam u pauzama za vežbanje na času i zaista sam se osećao kao da su me motivisali da se više fokusiram.“

U jednom od proučavanih časova, Hejs je dao studentima anketu na kraju kursa o vežbama. Svi učenici su izjavili da nikada nisu pohađali čas koji je imao pauzu za vežbanje tokom predavanja.

Učenici su pauze za vežbu ocenili kao poboljšanje pažnje, zadovoljstvo i poboljšanje angažovanja vršnjaka. Izjavili su da u poređenju sa drugim časovima više vole čas sa pauzom za vežbanje i želeli bi da više časova nudi takve sesije.

Jedno otvoreno pitanje bi moglo biti da li su ove vežbe poboljšale učenje i ocene učenika. Hejs je rekao da je to van okvira ove studije i da bi bilo teško uraditi takvu vrstu istraživanja. Poređenja različitih razreda, u različito doba dana, i sa različitim nastavnicima, učinila bi poređenja izazovnom.

Ali ova studija je otkrila da su pauze za vežbanje izvodljive i da su studenti uživali u njima i smatrali ih korisnima – za šta je rekao da bi moglo da bude vredno truda i za druge fakultete.

Neki već imaju.

„Dvoje kolega na odeljenju za psihologiju ovde u državi Ohajo rekli su mi da su započeli pauze za vežbanje na svojim kursevima“, rekao je Hejs. „Možda će se uhvatiti.“