Personalizovane mRNA vakcine: novi pristup u lečenju melanoma

Personalizovane mRNA vakcine: novi pristup u lečenju melanoma

Personalizovana mRNA vakcina za lečenje melanoma sada je stigla do kasnih ispitivanja u Velikoj Britaniji. Ovo je samo najnoviji korak u poboljšanju stope izlečenja raka.

Ovaj oblik terapije raka koristi moć imunog sistema tela da cilja i iskoreni ćelije raka. Tokom ispitivanja faze 2, pokazalo se da vakcina smanjuje rizik od povratka kancera kod ljudi koji su bili na lečenju od melanoma.

Faza 3 ispitivanja u koje vakcina trenutno ulazi regrutuje hiljade učesnika kako bi bolje razumela koliko su personalizovane mRNA vakcine efikasne u lečenju melanoma.

Melanom, najsmrtonosniji oblik raka kože, bio je veliki izazov za lekare zbog svoje agresivne prirode i sklonosti širenju. Obično je uzrokovan izlaganjem ultraljubičastom svetlu — ali u mnogim slučajevima ne razumemo u potpunosti zašto se to dešava.

Rani melanomi se mogu iseći hirurški. Ali ako je rak uznapredovao, ili ako se proširio na limfne čvorove ili druga mesta u telu, pacijentima će takođe biti potrebno lečenje lekovima.

Napravili su ogromna poboljšanja u lečenju melanoma, posebno sa lekovima koji omogućavaju imunološkom sistemu da prepozna ćelije melanoma i ubije ih (poznato kao imunoterapija). Ali uprkos ogromnim uspesima ovde, ponekad su ovi lekovi veoma toksični — izazivaju upalu plućnog ili crevnog tkiva, na primer. U drugim slučajevima, oni ne deluju, pa se melanomi vraćaju ili šire – poznato kao recidiv.

Unesite personalizovane RNK (mRNK) vakcine – najsavremeniji terapeutski pristup koji koristi sopstveni imuni sistem tela u borbi protiv raka, potencijalno sa manje neželjenih efekata od postojećih tretmana.

Vakcina protiv mRNK deluje tako što u organizam unosi fragmente mRNK (mesindžer RNK). Glavna funkcija mRNA je da kopira i prenosi genetske informacije iz naše DNK u druge ćelije.

U slučaju vakcine protiv raka, ovi fragmenti mRNK unose tumor-specifične antigene – abnormalne delove raka – u telo. Ovi antigeni su jedinstveni za ćelije raka i služe kao mete koje imunološki sistem prepoznaje i napada. To znači da kada su imune ćelije pripremljene, ako u budućnosti počnu da se formiraju ćelije melanoma, znaće da ih napadnu i unište. Imuni sistem će takođe ubiti sve preostale mikroskopske ćelije melanoma koje bi mogle da vrebaju unutar pacijenata.

Jedan od ključeva efikasnosti personalizovanih mRNA vakcina leži u njihovom prilagođavanju jedinstvenom genetskom sastavu i profilu tumora svakog pacijenta. Sekvenciranjem DNK tumora pacijenta, istraživači mogu da identifikuju specifične mutacije i antigene prisutne u njihovim ćelijama raka. Ove informacije se zatim koriste za dizajniranje personalizovane mRNA vakcine prilagođene da cilja specifične tumorske antigene pacijenta.

Sekvence mRNK pacijenta se zatim zatvaraju u nanočestice lipida (masti) koje deluju kao minijaturni nosači tereta da isporuče mRNK u telo pacijenta putem injekcije. Jednom u telu, molekuli mRNK upućuju ćelijama da proizvode tumorske antigene, pokrećući imuni odgovor koji se širi po celom telu. Ovaj imuni odgovor cilja i eliminiše ćelije raka koje nose te antigene.

Imuni sistem igra ključnu ulogu u nadzoru i eliminaciji raka. Zbog toga se mRNA vakcine sve više istražuju kao oblik lečenja raka, jer obučavaju imuni sistem da prepozna i postavi ciljani odgovor na ćelije raka koje nose specifične antigene, efikasno povećavajući sposobnost tela da ih identifikuje i uništi.

Ali ćelije raka imaju mnogo tehnika koje koriste da bi izbegle otkrivanje, omogućavajući im da rastu i šire se. Kao takvi, trenutno ne znamo da li će mRNA vakcine funkcionisati same ili će najbolje funkcionisati u kombinaciji sa postojećim terapijama raka – i da li vakcine treba da budu raspoređene kao rana ili kasna linija odbrane protiv raka.

Trenutno se čini da mRNA vakcina protiv melanoma najbolje funkcioniše kada se koristi zajedno sa drugim tretmanima raka. Prvi rezultati ispitivanja faze 2 pokazali su da su pacijenti koji su koristili personalizovanu mRNA vakcinu zajedno sa imunoterapijskim lekom pembrolizumab imali 49% manji rizik od smrti ili recidiva melanoma tri godine kasnije u poređenju sa onima koji su uzimali samo imunoterapijski lek.

Faza 3 ispitivanja će se nadovezati na ovaj rad, istražujući vakcinu u većoj grupi ljudi. Nadamo se da će studija potvrditi nalaze faze 2 i da će lek postati dostupan pacijentima sa melanomom u budućnosti.

Personalizovana mRNA vakcina za melanom bi ponudila novi put za lečenje — što može povećati kvalitet života i stopu izlečenja ove vrste raka. Vakcine se takođe proučavaju za druge tipove raka, uključujući rak pluća. Istraživanja su takođe pokazala da personalizovane mRNA vakcine mogu biti efikasne za lečenje raka pankreasa — ali opet nam je potrebno više informacija iz većih studija.

Personalizovane mRNA vakcine predstavljaju promenu paradigme u terapiji raka – nudeći visoko ciljani i prilagodljiv pristup lečenju. Korišćenjem imunološkog sistema tela da selektivno cilja ćelije raka, ove vakcine imaju ogroman potencijal za poboljšanje ishoda i kvaliteta života pacijenata.