Amazon testira porizvod u stilu TikTok-a

Amazon testira porizvod u stilu TikTok-a

NjUJORK – Gigant e-trgovine testira fid u svojoj aplikaciji koji omogućava kupcima da se kreću kroz fotografije i video snimke proizvoda koje su postavili drugi korisnici nalik TikTok-u.

Koristeći funkciju, nazvanu Inspire, kupci mogu da lajkuju, čuvaju i dele postove proizvoda i kupuju artikle direktno iz fida, prema Watchful Technologies, ​​izraelskoj firmi za veštačku inteligenciju koja analizira aplikacije i prati ovu funkciju.

Test ne znači da će Amazon predstaviti vidžet javnosti u njegovom trenutnom obliku – ili uopšte. Alisa Bronikovski, portparol Amazona, odbila je da kaže da li kompanija planira da predstavi ovu funkciju svim svojim kupcima. U izjavi, Bronikovski je rekao da kompanija „stalno testira nove funkcije kako bi olakšala živote kupaca“.

Wall Street Journal je prvi izvestio o testu. Pozivajući se na anonimni izvor, Žurnal je takođe rekao da kompanija testira ovu funkciju među malim brojem zaposlenih u Amazonu.

Amazon često eksperimentiše sa novim funkcijama, ponekad čak ciljajući svoje testove na određene regione. Usred regulatornog pritiska u vezi sa svojim poslovanjem sa privatnim robnim markama, kompanija je testirala kako da identifikuje svoje brendove u rezultatima pretrage označavajući ih značkama kao što su „Amazon brend“ ili „Ekskluzivno za Amazon“, otkrila je istraživačka firma Marketplace Pulse ranije ove godine. .

U svom sadašnjem obliku, eksperimentalni feed nalik TikToku uglavnom prikazuje fotografije, rekao je Daniel Buchuk, istraživač kompanije Vatchful Technologies. Ali ako se ova funkcija uvede, Buchuk sumnja da će feed biti obiman video zapisima jer Amazon prodavci kreiraju sadržaj kako bi ga učinili privlačnijim za kupce.

Korporativni roditelji Gugla i Fejsbuka, dva najveća prodavca u oblasti digitalnog oglašavanja, već guraju sopstvene klonove TikTok-a u nastojanjima da zadrže oči prikovane za svoje usluge kako bi mogli da nastave da povećavaju svoj prihod.

Google-ov YouTube video servis pokrenuo je funkciju „Shorts“ ograničenu na klipove od minut ili manje prošle godine u SAD nakon što ju je prvobitno testirala u Indiji tokom 2020. Do juna ove godine, Google je rekao da IouTube Shorts privlači više od 1,5 milijardi prijavljenih korisnika svakog meseca, iako analitičari veruju da popularnost TikTok-a potkopava prodaju oglasa na video sajtu.

Ovu zabrinutost pojačali su Guglovi najnoviji kvartalni rezultati, koji su otkrili da je IouTube-ov rast prodaje oglasa iz godine u godinu usporio na najsporiji tempo otkako je počelo javno objavljivanje prihoda sajta.

U međuvremenu, Facebook sada nudi sopstveni pogled na TikTok, kratku video funkciju pod nazivom Reels, na svojoj Instagram aplikaciji, kao i na svom glavnom servisu za društveno umrežavanje, koji sada funkcionišu kao deo Meta platformi. Ranije ove godine, izvršni direktor kompanije Meta Mark Zakerberg rekao je da na Reels otpada više od 20% vremena koje ljudi provode na Instagramu.

Ali nije jasno da li angažovanje pomaže u povećanju prodaje oglasa nakon što je Meta nedavno prijavila svoj prvi pad kvartalnih prihoda u odnosu na isti period prošle godine od kada je Facebook izašao na berzu pre deset godina.