Nova 6G bežična tehnologija je 500 puta brža od prosečnih 5G pametnih telefona

Nova 6G bežična tehnologija je 500 puta brža od prosečnih 5G pametnih telefona

Peta generacija ili „5G“ povezivost za ćelijsku tehnologiju je standard za mreže tek oko pet godina, ali pošto je 6G već na vidiku, programeri traže načine da u potpunosti iskoriste prednosti ekspanzivnog propusnog opsega sledeće generacije.

Demo tehnologije sproveden u Japanu pokazao je prototip bežičnog uređaja koji dostiže brzinu prenosa podataka od 100 Gbps, što je 10 puta brže od 5G na svom vrhuncu i 500 puta brže od prosečnog 5G pametnog telefona.

Dvosatni Netflik film srednjeg kvaliteta koji se strimuje na telefon je veličine oko 1,5 GB, tako da u praktičnom smislu gledamo na to da možemo da promenimo osam ili devet od ovih filmova svake sekunde.

Rezultat opsežnog istraživanja i razvoja japanske telekomunikacione kompanije NTT, japanskog operatera mobilne telefonije DOCOMO i elektronskih korporacija NEC i Fujitsu, uređaj koristi visokofrekventne opsege u opsegu od 100 GHz i 300 GHz, što mu omogućava da se značajno spakuje. više podataka od standarda prethodne generacije.

To je posao u toku sa trenutnim kompromisom u pogledu dometa, ali eksperiment je pokazao stabilnu vezu preko 100 metara (328 stopa). Napretku u komunikacionoj tehnologiji će u stvari biti potrebni različiti oblici predajnika i prijemnika pošto se 6G mreža na kraju izgradi, a veliki deo se oslanja na ovakve inovacije.

Govoreći o hardveru, vredi napomenuti da je ovaj demo zahtevao mnogo najsavremenije opreme. Kako se tehnologija razvija, veličina i troškovi te opreme postepeno će se smanjivati.

Takođe je važno zapamtiti da je maksimalna brzina od 10 Gbps za 5G tehnički plafon, pod savršenim uslovima, koristeći najmoćniji i dobro optimizovan hardver. Prema Opensignalu, prosečna 5G brzina za pametne telefone na T-Mobile-u u SAD – najboljem operateru za 5G brzine u zemlji – trenutno iznosi 186,3 Mbps.

Drugim rečima, 6G obećava znatno poboljšane brzine. To će biti korisno u svemu, od preuzimanja filmova visoke rezolucije do komunikacije između autonomnih vozila, prema istraživačima.

Kao i kod 5G, takođe će biti iskorak u pogledu propusnog opsega ili kapaciteta mreže: više uređaja može da ostane povezano u isto vreme. Ako ste ikada izgubili telefonski signal na prepunom koncertu ili sportskoj utakmici, biće vam poznato zagušenje mreže, a to je nešto što bi 6G trebalo da eliminiše.

U određenim situacijama možemo videti da 6G čini Vi-Fi u velikoj meri suvišnim, nešto što je već počelo da se dešava sa 5G. Možda neće biti potrebe da vodite fizički kabl do ulaznih vrata vašeg doma ili kancelarije.

Posmatrajući to šire, razmislite o mnogo više uređaja koji postaju onlajn bržim, sa više komponenti i senzora koji mogu da razgovaraju sa vebom (i jedni sa drugima). Nokia je procenila da bi 6G mogao biti komercijalno dostupan do 2030. godine.

U međuvremenu, moraćemo da trpimo ‘nove’ 5G mreže koje već izgledaju skoro trome u poređenju sa onim što će doći.