Američki zvaničnici kažu da Kina subvencioniše proizvodnju fentanila da bi podstakla krizu u SAD

Američki zvaničnici kažu da Kina subvencioniše proizvodnju fentanila da bi podstakla krizu u SAD

Kina podstiče krizu fentanila u SAD direktnim subvencionisanjem proizvodnje materijala koje krijumčari koriste za proizvodnju droge van zemlje, navodi se u izveštaju koji je u utorak objavio specijalni odbor Predstavničkog doma koji je fokusiran na borbu protiv kineske vlade.

Istražitelji Komiteta rekli su da su pristupili vladinoj veb stranici koja je otkrila poreske olakšice za proizvodnju specifičnih prekursora fentanila, kao i drugih sintetičkih droga, sve dok ih te kompanije prodaju izvan Kine.

„Svojim akcijama, kao što je naš izveštaj otkrio, Komunistička partija Kine nam govori da želi da više fentanila uđe u našu zemlju“, rekao je republički predstavnik Mike Gallagher, republikanski predsednik specijalnog komiteta Predstavničkog doma. „Želi haos i pustoš koji su rezultat epidemije.

U novembru su predsednik Džo Bajden i kineski predsednik Si Đinping najavili nastavak bilateralne saradnje u borbi protiv narkotika sa fokusom na smanjenje protoka hemikalija prekursora i trgovine sintetičkim drogama. Ali izveštaj Kongresa postavlja pitanja o tome da li Kina sledi.

Nalazi izveštaja objavljeni su u utorak kao deo saslušanja na kojem se ispituje uloga Kine u epidemiji fentanila u SAD. Većina smrtnih slučajeva od predoziranja u SAD i dalje je povezana sa fentanilom i drugim sintetičkim opioidima. Jeftin fentanil se sve više seče u druge lekove, često bez znanja kupaca.

Kineska vlada ne samo da subvencioniše proizvodnju hemikalija prekursora, već se u izveštaju navodi da je takođe osujetila istrage o nelegalnim proizvođačima upozoravajući mete istrage kada su američke službe za sprovođenje zakona poslale zvaničan zahtev za pomoć. Istražitelji su rekli da je više sadašnjih i bivših federalnih agenata opisali obaveštavanje o ciljevima, navodeći te mete da preurede operacije i otežaju otkrivanje njihovih aktivnosti.

Bivši američki državni tužilac Vilijam Bar rekao je poslanicima na saslušanju u utorak da je teško poverovati da zemlja sa najrasprostranjenijim sistemom nadzora na svetu nije u potpunosti svesna masovne trgovine drogom. On je rekao da je izveštaj komiteta „otkrio ubedljive dokaze“ da kineska vlada nije samo posmatrač, već da je „do kolena“ u sponzorisanju i omogućavanju izvoza prekursora fentanila.

Bar je preporučio Sjedinjenim Državama da iskoriste svoju trgovinsku i ekonomsku moć da traže veću primenu od kineskih vlasti. On je takođe rekao da žrtve treba da pokrenu građanske tužbe protiv kompanija i pojedinaca uključenih u distribuciju prekursora i sintetičkih droga.

„Mislim da ne možemo da računamo na njihovu dobru volju, kao u prošlosti“, rekao je Bar.

Kineski zvaničnik u saopštenju se nije direktno osvrnuo na navode da Kina subvencioniše proizvodnju prekursora fentanila, ali je zvaničnik naveo nekoliko koraka koje je nacija preduzela da obuzda proizvodnju fentanila.

Posle sastanka Bajdena-Sija u novembru, Kina je izdala obaveštenje da podseti relevantna preduzeća i pojedince da budu oprezni u prodaji supstanci koje se koriste za proizvodnju narkotika. A 30. januara, Kina-SAD Radna grupa za borbu protiv narkotika zvanično je pokrenuta, rekao je portparol kineske ambasade u Vašingtonu Liu Penđu.

Kina je takođe krenula sa kampanjom koja je uključivala „ozbiljno suzbijanje ilegalnih aktivnosti koje uključuju šverc, proizvodnju, trgovinu i zloupotrebu supstanci fentanila i njihovih hemikalija prekursora“, rekao je Penđu. Organi za kontrolu droge iz dve zemlje su u redovnoj komunikaciji sa Kinezima i obaveštavaju američke zvaničnike o napretku u vezi sa akcijama za sprovođenje zakona i odgovaraju na zahteve za verifikaciju.

„Sve ovo u potpunosti pokazuje da su kineske vlasti za kontrolu droge preduzele aktivne akcije za sprovođenje konsenzusa koji su postigli dva predsednika, u potpunosti demonstrirajući kinesku iskrenost“, naveo je Penđu u pisanoj izjavi. „Vrlo je jasno da u Kini ne postoji problem s fentanilom, a krizu fentanila u Sjedinjenim Državama nije izazvala kineska strana, a slepo okrivljavanje Kine ne može da reši problem SAD.

Poslanik Raja Krishnamoorthi, najviši demokrata u komitetu, rekao je da kineske kompanije takođe trenutno prodaju sintetičke opioide na svojim veb stranicama i ukazao na snimak ekrana jednog takvog poziva koji je osoblje odbora pronašlo samo u ponedeljak uveče pre saslušanja. Rekao je da takve pozicije moraju odmah biti uklonjene.

„Postoje stotine ovih postova na veb lokaciji – stotine“, rekao je Krišnamurti. „Ovo je potpuno neprihvatljivo.“

Hemijske kompanije koje pružaju prekursore fentanila često imaju legitimne poslove sa kupcima širom sveta. U izveštaju se navodi da su prekursori fentanila i drugi sintetički narkotici „sporedna gužva“ dizajnirana da maksimizira profit.

Preduzeća koja se bave prekursorima fentanila i narkoticima sa strane su posebno ranjiva na sankcije SAD. Isto važi i za kompanije poput banaka, onlajn platformi i špedicija koje omogućavaju nedozvoljenu trgovinu fentanilom.

Izveštaj poziva Kongres da pojasni ovlašćenje predsednika da sankcioniše one koji su umešani u trgovinu drogom, da SAD uvedu finansijske sankcije prekršiocima i da redovno izveštava Kongres o tome koliko često su sankcije preduzimane.

Takođe poziva na formiranje radne grupe koja bi stavila obaveštajne, ekonomske i resurse za sprovođenje pod jedan krov. Šef grupe bi direktno odgovarao državnom tužiocu SAD i služio kao specijalni pomoćnik predsednika u Savetu za nacionalnu bezbednost sa ovlašćenjem nad portfeljem opioida.