Naučnici otkrivaju novu vrstu poroznog materijala koji može da skladišti gasove staklene bašte

Naučnici otkrivaju novu vrstu poroznog materijala koji može da skladišti gasove staklene bašte

Novi tip poroznog materijala koji može da skladišti ugljen-dioksid i druge gasove staklene bašte razvio je tim naučnika koji je zajedno predvodio Heriot-Vatt Univerzitet u Edinburgu, Škotska.

U saradnji sa Univerzitetom u Liverpulu, Imperijal koledžom u Londonu, Univerzitetom u Sautemptonu i Univerzitetom nauke i tehnologije Istočne Kine u Kini, tim je koristio kompjutersko modeliranje kako bi tačno predvideo kako će se molekuli sastaviti u novu vrstu poroznog materijala.

Istraživanje, objavljeno u časopisu Nature Sinthesis, opisuje kako su naučnici stvorili šuplje molekule poput kaveza sa visokim kapacitetom skladištenja gasova staklene bašte poput ugljen-dioksida i sumpor-heksafluorida. Sumpor heksafluorid je snažniji gas staklene bašte od ugljen-dioksida i može trajati hiljadama godina u atmosferi.

Ovi molekuli kaveza su sastavljeni korišćenjem drugih kaveza da bi se stvorio novi tip poroznog materijala za koji naučnici kažu da je prvi te vrste u svojoj poroznoj strukturi „kaveza od kaveza“.

Naučnik za materijale dr Mark Litl, docent na Institutu hemijskih nauka Univerziteta Heriot-Vat i stručnjak za porozne materijale, zajedno je vodio istraživanje.

Rekao je: „Ovo je uzbudljivo otkriće jer su nam potrebni novi porozni materijali koji bi pomogli u rešavanju najvećih izazova društva, kao što je hvatanje i skladištenje gasova staklene bašte.

Specijalisti za kompjutersko modeliranje na Imperijal koledžu u Londonu i Univerzitetu Sautempton kreirali su simulacije kako bi pomogli timu da razume i predvidi kako će se njihovi molekuli kaveza sastaviti u ovu novu vrstu poroznog materijala.

Integralni tim bili su profesor Kim Jelfs sa Imperijalovog odeljenja za hemiju i Instituta za digitalni molekularni dizajn i proizvodnju (DigiFAB), i profesor Endi Kuper sa Univerziteta u Liverpulu i Fabrike za inovacije materijala.

Dr Litl je dodao: „Kombinovanje računarskih studija poput naše sa novim tehnologijama veštačke inteligencije moglo bi da stvori neviđenu ponudu novih materijala za rešavanje najhitnijih društvenih izazova, a ova studija je važan korak u tom pravcu.“

Dr Litl je dodao da bi molekuli složene strukture takođe mogli da se koriste za uklanjanje toksičnih jedinjenja poznatih kao isparljiva organska jedinjenja iz vazduha i da bi mogli da igraju važnu ulogu u medicinskoj nauci.

„Ovu studiju vidimo kao važan korak ka otključavanju takvih aplikacija u budućnosti“, rekao je on.