Međunarodna hapšenja zbog „kriminalne“ razmene kriptovaluta

Međunarodna hapšenja zbog „kriminalne“ razmene kriptovaluta

Vlasnik kineske berze kriptovaluta Bitzlato uhapšen je u sredu u Majamiju, zajedno sa pet saradnika u Evropi, tokom međunarodne operacije protiv „darknet“ tržišta.

Anatolij Legkodimov, 40, Rus koji živi u Šenženu u Kini, pojavio se sa lisicama i okovima za noge u sudnici u Majamiju zbog optužbi za pranje novca, a sudija mu je odbio kauciju koja je smatrala da predstavlja rizik od bekstva.

On je priveden zbog svoje uloge u navodnom prenošenju ukupno 700 miliona dolara nezakonitih sredstava, optužilo je Ministarstvo pravde SAD, a zvaničnici su rekli da su kriminalci koristili berzu kao utočište za trgovinu narkoticima i prodaju ukradenih finansijskih informacija.

Još pet muškaraca, uglavnom ruskih i ukrajinskih nacionalnosti, uhapšeno je u Španiji, Portugalu i na Kipru, u sklopu složene policijske akcije koju su predvodile francuske vlasti, saopštili su zvaničnici u Parizu.

Prema dokumentima američkog suda, Legkodimov je osnivač i većinski akcionar kompanije Bitzlato registrovane u Hong Kongu, koja se reklamirala kao da zahteva minimalnu identifikaciju korisnika.

Najveći Bitzlatov partner za transakcije bila je Hidra, anonimno, nedozvoljeno onlajn tržište na „darknetu“ koje su prošle godine zatvorile američke i nemačke vlasti.

Tajni „darknet“ obuhvata veb-sajtove kojima se može pristupiti samo uz određeni softver ili ovlašćenja, čime se obezbeđuje anonimnost korisnika.

Kako su hapšenja najavljena, vlasti su demontirale Bitzlatovu digitalnu infrastrukturu, uključujući njene servere u Francuskoj, i zaplenile kriptovalutu u vrednosti od 17 miliona dolara.

Pariski tužilac Laure Beccuau rekla je da je Bitzlato omogućio da se kriptovalute, uključujući bitkoin i eterijum, pretvaraju u ruske rublje.

Zamenica američkog državnog tužioca Liza Monako pozdravila je „značajan udarac ekosistemu kriptokriminala“.

„Preko noći, Odeljenje je radilo sa ključnim partnerima ovde i u inostranstvu kako bi poremetilo Bitzlato, mehanizam za pranje novca sa sedištem u Kini koji je pokretao visokotehnološku osovinu kriptokriminala, i da uhapsi njegovog osnivača“, rekla je ona.

Monako je rekao da „današnje akcije šalju jasnu poruku: bilo da kršite naše zakone iz Kine ili Evrope — ili zloupotrebljavate naš finansijski sistem sa tropskog ostrva — možete očekivati da odgovarate za svoje zločine“.

Kada je zatvoreno u aprilu 2022., Hidra marketplace je imao oko 17 miliona naloga kupaca i više od 19.000 naloga dobavljača, prema nemačkoj saveznoj policiji.

Takve mreže su se suočile sa povećanim pritiskom međunarodnih organa za sprovođenje zakona nakon buma u ​​upotrebi tokom pandemije koronavirusa.

„Kao što se navodi, Bitzlato se prodao kriminalcima kao razmena kriptovaluta bez pitanja i kao rezultat požnjeo stotine miliona dolara vrednih depozita“, rekao je Breon Peace, tužilac Istočnog okruga Njujorka.

„Optuženi sada plaća cenu za zloćudnu ulogu koju je njegova kompanija igrala u ekosistemu kriptovaluta.

„Biclato je navodno postao utočište za prihode i sredstva namenjena kriminalnim aktivnostima.

U maju 2019, Legkodimov je navodno rekao kolegi na Bitzlatovom internom sistemu za ćaskanje da su korisnici „poznati kao prevaranti“ koji koriste tuđa lična dokumenta za registraciju naloga.

U sudnici u Majamiju, savezna sudija Žaklin Besera rekla je Legkodimovu, obučenom u sivu polo majicu i plavi šorts, da mu preti moguća petogodišnja zatvorska kazna. Legkodimov će se u petak vratiti u sud na saslušanje o njegovom transferu u Njujork, gde su podignute optužbe.

Američki zvaničnici razbijaju sektor kriptovaluta nakon bure izazvane nedavnim bankrotom FTKS-a i Alameda Research-a.

FTKS, nekada najveća kripto berza na svetu, spektakularno je propala u novembru, ostavljajući devet miliona klijenata na cedilu, a suosnivača Sema Bankman-Frida optužili su američki tužioci za prevaru.