Hongkonška berza pada zbog moguće pomoći Kine i Rusije

Hongkonška berza pada zbog moguće pomoći Kine i Rusije

Kineske akcije koje su kotirane u Hong Kongu imale su najgori dan od globalne finansijske krize, jer su zabrinutost zbog bliskih odnosa Pekinga sa Rusijom i obnovljenih regulatornih rizika izazvala paničnu prodaju.

Hang Seng China Enterprises Indek je u ponedeljak pao za 7,2%, što je najveći pad od novembra 2008. Hang Sang Tech indeks je pao za 11% u svom najgorem padu otkako je merač lansiran u julu 2020, izbrisavši vrednost od 2,1 bilion dolara od godinu dana. -raniji vrhunac.

Široki poraz usledio je nakon izveštaja koji se poziva na američke zvaničnike da je Rusija zatražila od Kine vojnu pomoć za njen rat u Ukrajini. Čak i kada je Kina demantovala izveštaj, trgovci se brinu da bi potencijalna uvertira Pekinga prema Vladimiru Putinu mogla da donese globalnu reakciju na kineske firme, čak i sankcije. Osećanje je takođe povređeno zatvaranjem izazvanim Covidom u južnom gradu Šenžen, ključnom tehnološkom centru, i severnoj provinciji Jilin.

To dolazi pored niza regulatornih briga. Tencent Holdings Ltd. navodno se suočava sa mogućom rekordnom kaznom zbog kršenja pravila protiv pranja novca, što je u ponedeljak gurnulo akcije na pad za skoro 10%. Takođe postoji rizik da kineske firme uklone sa listinga iz SAD, pošto je Komisija za hartije od vrednosti identifikovala neka imena kao deo obračuna sa stranim firmama koje odbijaju da otvore svoje knjige američkim regulatorima.

„Ako SAD odluče da uvedu sankcije Kini u celini ili pojedinačnim kineskim kompanijama koje posluju sa Rusijom, to bi predstavljalo zabrinutost“, rekao je Mark Mobijus, koji je osnovao Mobius Capital Partners posle više od tri decenije u Franklin Templeton Investments. „U ovom slučaju cela priča je još uvek u vazduhu.

Investitori imaju razloga da budu uznemireni nakon što je nekoliko velikih fondova prijavilo značajne gubitke u vezi sa Rusijom. Sredstva BlackRock Inc. izložena Rusiji pala su za 17 milijardi dolara od početka rata.

Indeks Zlatnog zmaja, koji prati američke depozitne potvrde kineskih firmi, u petak je pao za 10% drugi dan zaredom – nešto što se nikada ranije nije dogodilo u njegovoj 22-godišnjoj istoriji. U ponedeljak je pao za 12% na najniži nivo od jula 2013. Kineski referentni indeks CSI 300 je u ponedeljak završio 3,1% niže. Kopneni juan je takođe pao na najslabiji nivo u poslednjih mesec dana, jer se osećanje prema kineskoj imovini pogoršalo.

„Ne vidimo veliki katalizator u bliskoj budućnosti“ koji bi pomogao kineskim akcijama, iako rezultati zarade mogu stvoriti izvesnu volatilnost cena akcija, rekao je Marvin Čen, strateg u Blumberg Intellidžensu. „Za materijalnu ponovnu ocenu kineske tehnologije, možda ćemo morati da vidimo promenu u regulatornom tonu, a to nismo dobili na nedavno završenom sastanku NPC-a.

Čak i usred propasti, trgovci sa kopna su nastavili da kupuju akcije u Hong Kongu, iako se to pokazalo nedovoljnim da podstaknu cene akcija. Oni su neto kupovali akcije Hong Konga putem povezivanja akcija na svakoj sesiji od 22. februara, učitavajući milijardu dolara u ponedeljak, najviše od januara.
Hang Seng-ov tehnički merač je izgubio skoro 30% u poslednjih mesec dana

Istorijski pad tehnoloških akcija zbunjuje kineske bikove, čiji je broj ove godine porastao dok su se stratezi kladili na oporavak zahvaljujući ublažavanju politike Narodne banke Kine.

Stratezi Goldman Sachs Group Inc. malo su ublažili svoj optimizam u vezi sa kineskim akcijama, smanjivši svoje procene vrednosti za MSCI Kineski indeks.

„Ostajemo preteški u Kini u pogledu dobro utemeljenih očekivanja/ciljeva rasta, politike ublažavanja, depresivnih vrednovanja/sentimenta i niskog pozicioniranja investitora“, ali snižavamo naš 12-mesečni cilj vrednovanja sa 14,5 puta na 12 puta zbog promena u globalnom makro okruženju i veće geopolitičke rizike, napisali su stratezi uključujući Kinger Lau u belešci od ponedeljka.

Kineski indeks MSCI je zabeležio više nego prepolovljenu procenu u odnosu na vrhunac iz februara 2021. godine. Merač se trguje oko 9 puta u odnosu na procenu zarade za 12 meseci, u odnosu na petogodišnji prosek od 12,6.

„Istina je da je procena jeftina, ali ako očajnički zatvarate svoje pozicije, procene nisu bitne“, rekao je Jasutada Suzuki, šef investicija na tržištima u razvoju u Sumitomo Mitsui banci.