Blinken započinje trodnevne razgovore s kineskim zvaničnicima o napetim odnosima između SAD i Kine

Blinken započinje trodnevne razgovore s kineskim zvaničnicima o napetim odnosima između SAD i Kine

Državni sekretar Sjedinjenih Američkih Država, Antoni Blinken, započeo je trodnevne razgovore s visokim kineskim zvaničnicima u Šangaju i Pekingu kako bi razmotrio kritične tačke u odnosima između dve supersile. Ovo putovanje dolazi u trenutku kada su odnosi između SAD i Kine sve napetiji, a jazovi između dve zemlje postaju sve širi.

Razgovori su od vitalnog značaja u kontekstu brojnih globalnih sporova i izazova sa kojima se svet suočava. Nedavni susreti između predsednika Džoa Bajdena i kineskog lidera Si Đinpinga, kao i poseta Kini ministarke finansija Dženet Jelen, ukazuju na važnost dijaloga između dve strane.

Jedno od ključnih pitanja koje će Blinken izneti jeste kineska podrška ruskoj odbrambenoj industriji. SAD su izrazile zabrinutost zbog mogućnosti da Kina omogućava Rusiji prevazilaženje sankcija Zapada, što bi moglo ozbiljno uticati na evropsku bezbednost. Iako SAD nemaju dokaze direktnog naoružavanja Rusije od strane Kine, aktivnosti poput podrške ruskoj odbrambenoj industriji su pod lupom američkih zvaničnika.

Drugo važno pitanje je situacija na Bliskom istoku. SAD su pozvale Kinu da iskoristi svoj uticaj kako bi sprečila eskalaciju tenzija između Izraela i Irana, posebno u kontekstu nedavnih sukoba u Gazi. Blinken će naglasiti važnost uzdržanosti i diplomatskog delovanja kako bi se sprečila eskalacija nasilja u regionu.

Osim toga, Blinken će istaći značaj očuvanja mira i stabilnosti u indo-pacifičkom regionu, posebno u vezi s pitanjem Tajvana. SAD su oštro osudile kineske vojne vežbe koje prete Tajvanu i obećale su da će pružiti podršku Tajpeju u slučaju bilo kakvih pretnji od strane Kine.

Pored toga, Blinken će podići pitanja ljudskih prava u Kini, uključujući situaciju u Sinđangu, Tibetu i Hong Kongu, kao i sudbinu američkih državljana koje su kineske vlasti pritvorile. Takođe će razgovarati o aktivnostima Kine u Južnom kineskom moru i njenim posledicama po regionalnu stabilnost.

Ovo putovanje predstavlja važan korak ka razumevanju i rešavanju ključnih pitanja u odnosima između SAD i Kine, ali i nagoveštaj moguće dalje eskalacije ili smirivanja napetosti između dve velike sile.