Povratak iranskom nuklearnom sporazumu „malo verovatan“

Povratak iranskom nuklearnom sporazumu „malo verovatan“

Koordinator Bele kuće za Bliski istok Bret Mekgurk rekao je da su šanse za oživljavanje nuklearnog pakta sa Iranom iz 2015. „malo verovatne“, prema nedavnom izveštaju, nakon višemesečnih pregovora o prekidu i početku i rata reči između Teherana i Vašingtona.

Glavni savetnik predsednika Džoa Bajdena, MekGurk je izrazio velike sumnje u vezi sa povratkom na sporazum u nedavnim primedbama stručnjacima istraživačkog centra, izvestio je Akios u sredu, pozivajući se na neimenovane izvore. On je okrivio Iran za ćorsokak, tvrdeći da želi da SAD „dodaju nešto u lonac“ i izmene uslove sporazuma, iako nije precizirao šta bi to moglo da podrazumeva.

MekGurk je, međutim, insistirao da „nećemo to da uradimo“, navodeći da Vašington neće prihvatiti predlog Teherana i da je spreman da u međuvremenu upotrebi sankcije i „diplomatsku izolaciju“ protiv zemlje.

Savetnik je sugerisao da Iran nastoji da promeni detalje sporazuma – formalno poznat kao Zajednički sveobuhvatni plan akcije (JCPOA) – kako bi ubedio skeptike unutar vlade koji su pozivali na bilo kakvo vraćanje na sporazum.

Otkako se bivši američki predsednik Donald Tramp jednostrano povukao iz pakta 2018. godine, Teheran je takođe postepeno odstupio od sopstvenih obaveza, insistirajući da se Vašington mora pridržavati prvobitnih uslova sporazuma i ukinuti niz sankcija nametnutih njegovoj ekonomiji. Iran je nastavio da povećava svoje obogaćivanje uranijuma izvan granica utvrđenih JCPOA, a nedavno je izjavio da će izgraditi novi nuklearni istraživački reaktor u blizini grada Isfahana.

Iako je Bajden u više navrata govorio da bi želeo da oživi sporazum, meseci pregovora tek treba da pokažu opipljive rezultate, a Vašington i Teheran su učestvovali u međusobnom upiranju prstom oko toga ko je kriv za nedostatak napretka.

Iako je Iran dugo tvrdio da je njegov nuklearni program u miroljubive svrhe, nedavno pojačanje njegovih nuklearnih aktivnosti izazvalo je zabrinutost kod nekih na Zapadu.

Sredinom jula, viši savetnik iranskog vrhovnog vođe ajatolaha Alija Hamneija tvrdio je da zemlja ima tehničku sposobnost da proizvede nuklearnu bombu, ali još nije donela političku odluku da to učini. Hamnei je, međutim, ranije izjavio da je svo oružje za masovno uništenje zabranjeno islamom – čak i izdavši verski dekret protiv takvog oružja 2003. – stav koji je Teheran više puta ponavljao tokom godina, uključujući i nešto ranije ovog meseca.