Italijani glasaju na izborima

Italijani glasaju na izborima

Italijani su glasali na izborima koji bi mogli da pomere politiku zemlje naglo udesno tokom kritičnog vremena za Evropu, dok je rat u Ukrajini podsticao naglo rastuće račune za energiju i testirao rešenost Zapada da se jedinstveno suprotstavi ruskoj agresiji.

Biračka mesta su otvorena u 7:00. Očekivalo se da će brojanje papirnih glasačkih listića početi ubrzo nakon njihovog zatvaranja u 23 sata, sa projekcijama zasnovanim na delimičnim rezultatima koji dolaze u ponedeljak rano ujutro.

Pre nego što je objavljivanje istraživanja javnog mnjenja zabranjeno pre 15 dana, lider krajnje desnice Đorđa Meloni i njena stranka Braća Italije, sa svojim neofašističkim korenima, prednjačili su po popularnosti, sugerišući da su Italijani spremni da glasaju za svoju prvu ekstremno desničarsku vladu od Drugi svetski rat. Blizu iza je bio bivši premijer Enriko Leta i njegova Demokratska stranka levog centra.

Meloni je deo desničarskog saveza sa liderom Lige protiv migranta Mateom Salvinijem i Silviom Berluskonijem, trostrukim premijerom koji je na čelu partije Forca Italija koju je osnovao pre tri decenije. Italijanski složeni izborni zakon nagrađuje koalicije u kampanji, što znači da su demokrate u nepovoljnom položaju jer nisu uspele da obezbede slično širok savez sa levičarskim populistima i centristima.

Ako Meloni postane premijer, ona će biti prva žena u Italiji na toj funkciji. Ali sastavljanje održive vladajuće koalicije moglo bi potrajati nedeljama.

Skoro 51 milion Italijana je imao pravo glasa.

Međutim, anketari su predviđali da bi izlaznost mogla biti čak niža od rekordno niskih 73% na poslednjim opštim izborima 2018. Oni kažu da se uprkos mnogim krizama u Evropi, mnogi birači osećaju otuđeno od politike, pošto je Italija imala tri koalicione vlade od poslednjih izbora — svaki na čelu sa nekim ko se nije kandidovao.

Izbori su održani šest meseci ranije nakon što se krajem jula raspala vlada jedinstva Marija Dragija zbog pandemije. Italijanski predsednik Serđo Matarela nije video alternativu, ali je tražio da birači izaberu novi parlament.

Istraživanja javnog mnjenja pokazala su da je Dragi, bivši šef Evropske centralne banke, izuzetno popularan. Ali tri populističke stranke u koaliciji bojkotovale su glasanje o poverenju povezano sa merom energetske pomoći. Njihovi lideri, Salvini, Berluskoni i lider Pokreta 5 zvezdica Đuzepe Konte, bivši premijer čija je stranka najveća u odlazećem parlamentu, videli su da Melonijeva popularnost raste dok je njihova pala.

Meloni je zadržala svoju braću iz Italije u opoziciji, odbijajući da se pridruži Dragijevoj vladi jedinstva ili dvema Konteovim koalicijama koje su vladale nakon glasanja 2018.

Ona se dalje distancirala od Salvinija i Berluskonija uz neprestanu podršku Ukrajini, uključujući slanje oružja kako bi Kijev mogao da se odbrani od Rusije. Njena nacionalistička partija zagovara suverenitet.