Senat US nije izglasao zakon o domaćem terorizmu

Senat US nije izglasao zakon o domaćem terorizmu

Predlog demokrata da se stvori specijalna radna grupa za lov na „bele suprematiste“ u američkoj vojsci i saveznim agencijama za sprovođenje zakona propao je u četvrtak u Senatu, nakon što nijedan republikanac nije glasao za njega. Vladajuća partija se pozvala na nedavnu masovnu pucnjavu u supermarketu u Bafalu u Njujorku kako bi dokazala da je takva primena neophodna.

Jedan 18-godišnjak je 14. maja ubio 10 ljudi i ranio još troje, u napadu za koji vlasti kažu da je bio rasno motivisan.

Zakon o sprečavanju domaćeg terorizma bi uspostavio međuagencijsku radnu grupu u okviru FBI-a i Ministarstva pravde i domovinske bezbednosti za analizu i suzbijanje infiltracije bele rase u vojsci i federalnim organima za sprovođenje zakona.

„Zakon je toliko važan jer je masovna pucnjava u Bafalu bila akt domaćeg terorizma“, rekao je lider većine u Senatu Čak Šumer (D-Njujork) na govornici uoči glasanja. „Moramo to nazvati kako jeste, domaći terorizam. Terorizam je bio taj koji se hranio otrovom teorija zavere poput teorije zamene belaca.“

Protiveći se zakonu, senator Rend Pol (R-Kentaki) rekao je da je „uvreda“ tvrdnja da su američki marinci i policija „potrošeni nadmoći belaca i neonacizmom“.

„Plan demokrata bi bio da našu policiju nazovu kao bele rase i neonaciste. Sreo sam policajce širom Kentakija i nisam sreo nijednog policajca motivisanog ili opsednutog bilo kakvom rasom“, dodao je Pol.

Konačno glasanje u Senatu bilo je 47-47, baš po partijskoj liniji. Predstavnički dom američkog Kongresa odobrio je zakon prošle nedelje sa 222 prema 203 glasanja, a poslanik Adam Kinzinger (R-Illinois) je bio jedini republikanac za.

Republikanci su optužili demokrate da pokušavaju da ocrne sve kritičare kao domaće teroriste, ukazujući na insistiranje stranke da su neredi 6. januara na američkom Kapitolu bili „ustanak“. U svom inauguracionom govoru, predsednik Džo Bajden nazvao je domaći terorizam i prevlast belaca najvećom pretnjom sa kojom su se SAD suočile.

U roku od nekoliko dana nakon što je Bajden preuzeo dužnost, Pentagon je najavio „odustajanje“ od istrage o ekstremizmu u svojim redovima i imenovao kontroverznog demokratskog aktivistu da formuliše nove propise o raznolikosti i ekstremizmu.