Špijunski sateliti otkrivaju stotine neotkrivenih rimskih utvrđenja

Špijunski sateliti otkrivaju stotine neotkrivenih rimskih utvrđenja

Arheolozi su koristili deklasifikovane špijunske satelitske snimke iz 1960-ih i 70-ih da bi ponovo procenili jedno od prvih arheoloških istraživanja iz vazduha ikada, otkrivajući 396 ranije neotkrivenih rimskih utvrđenja u sadašnjoj Siriji i Iraku.

Prvo istraživanje, koje je objavio otac Antoan Poidebard 1934. godine, zabeležilo je liniju od 116 utvrđenja koja je odgovarala istočnoj granici Rimskog carstva.

Kao takve, smatralo se da su tvrđave odbrambena linija za zaštitu istočnih provincija od arapskih i persijskih upada.

„Od 1930-ih, istoričari i arheolozi su raspravljali o strateškoj ili političkoj svrsi ovog sistema utvrđenja“, kaže vodeći autor istraživanja, profesor Džesi Kazana sa Dartmut koledža, „ali je malo naučnika dovelo u pitanje Pojdbardovo osnovno zapažanje da je postojala linija utvrda koje definišu istočnu rimsku granicu“.

Da bi se pozabavili ovim, profesor Kasana i tim istraživača sa Dartmut koledža koristili su deklasifikovane špijunske satelitske snimke iz Hladnog rata kako bi procenili da li su Poidebardovi nalazi tačni. Njihovi rezultati objavljeni su u časopisu Antika.

„Ove slike su bile deo prvih špijunskih satelitskih programa na svetu“, navode autori.

Oni „očuvaju stereo perspektivu visoke rezolucije na pejzaž koji je bio pod velikim uticajem savremenih promena u korišćenju zemljišta“.

Koristeći utvrđenja koje je Poidebard pronašao kao referentnu tačku, tim je uspeo da identifikuje još 396. Bili su široko rasprostranjeni širom regiona od istoka do zapada, što ne podržava argument da su utvrde činile granični zid sever-jug.

Istraživači pretpostavljaju da su tvrđave zapravo izgrađene da podrže međuregionalnu trgovinu, štiteći karavane koji putuju između istočnih provincija i nerimskih teritorija i olakšavajući komunikaciju između istoka i zapada.

Važno je da ovo ukazuje na to da su granice rimskog sveta bile manje rigidno definisane i ekskluzivne nego što se ranije verovalo. Istočna rimska granica verovatno nije bila mesto stalnih nasilnih sukoba.

Rimljani su bili vojno društvo, ali su jasno cenili trgovinu i komunikaciju sa regionima koji nisu bili pod njihovom direktnom kontrolom. Kao takvo, ovo otkriće moglo bi imati dramatične implikacije na naše razumevanje života na rimskim granicama.

Takođe otkriva vrednost satelitskih snimaka za snimanje arheoloških obeležja pre nego što se izgube.

„Uspeli smo samo sa sigurnošću da identifikujemo postojeće arheološke ostatke u 38 od 116 utvrda Poidebarda“, kaže profesor Kasana. „Pored toga, mnoge verovatne rimske tvrđave koje smo dokumentovali u ovoj studiji već su uništene nedavnim urbanim ili poljoprivrednim razvojem, a bezbroj drugih je pod ekstremnom pretnjom.

To znači da je za manje od 100 godina od Poidebardovog snimanja iz vazduha, veoma veliki broj rimskih utvrđenja i drugih arheoloških lokaliteta izgubljen zbog urbanog razvoja i intenzivirane poljoprivrede. Ovo čini snimanje velikih razmera arheoloških pejzaža posebno važnim za očuvanje nasleđa.

Kako više deklasifikovanih slika, kao što su fotografije špijunskog aviona U2, postanu dostupne, moći će da se naprave nova arheološka otkrića. Prema profesoru Kasani, „Pažljiva analiza ovih moćnih podataka ima ogroman potencijal za buduća otkrića na Bliskom istoku i šire“.