Novi elektrohemijski pristup mogao bi smanjiti kiselost okeana i ukloniti ugljenik u procesu

Novi elektrohemijski pristup mogao bi smanjiti kiselost okeana i ukloniti ugljenik u procesu

U nastojanju da se suprotstavimo katastrofalnim posledicama globalnog zagrevanja, istraživači su razvili inovativnu tehnologiju nazvanu povećanje alkalnosti okeana (OAE) kako bi se smanjila kiselost okeanskih voda i apsorbovao višak ugljen-dioksida (CO2) iz atmosfere.

Studija, sprovedena na Univerzitetu McMaster i Univerzitetu u Torontu, podržana od strane Inicijative Carbon to Sea, istražuje potencijal elektrohemijskog pristupa, posebno procesa koji se naziva bipolarna membranska elektrodijaliza (BMED), za uklanjanje kiselosti morske vode bez dodavanja drugih supstanci.

Dok se tehnologije za smanjenje emisija ugljenika smatraju zrelim, tehnologije za uklanjanje ugljen-dioksida iz životne sredine još nisu dovoljno razvijene i zahtevaju snažnu podršku vlada i privatnog sektora.

Ova nova tehnologija, osim što pomaže u smanjenju kiselosti okeana, takođe podstiče apsorpciju dodatnog CO2 iz atmosfere. Upotreba BMED tehnologije omogućava fleksibilan, skalabilan i potencijalno isplativ metod uklanjanja ugljen-dioksida.

Komercijalizacija ove tehnologije predstavlja izazov zbog specijalizovanih membrana koje su deo procesa. Ipak, nedavne promene u ekonomskoj i fizičkoj klimi, zajedno sa podrškom vladinih inicijativa kao što su zakoni o smanjenju inflacije i rastući porezi na ugljenik, čine ovu tehnologiju sve privlačnijom za investitore.

Osim toga, nedavno formirane start-up kompanije, poput Ebb Carbon, SeaO2 i Vesta, aktivno rade na primeni OAE tehnologija za uklanjanje ugljen-dioksida iz okeana.

Iako postoji još mnogo izazova koji se moraju prevazići, podrška vlade, industrije i kapitala neophodna je za dalji razvoj i primenu ove inovativne tehnologije, kako bi se što efikasnije rešili izazovi zakiseljavanja okeana i globalnog zagrevanja.