Alternative za meso i mlečne proizvode treba da budu jasno označene kako bi se potrošačima pomoglo da donesu izbor

Alternative za meso i mlečne proizvode treba da budu jasno označene kako bi se potrošačima pomoglo da donesu izbor

Prema novoj studiji, potrošačima su potrebne jasnije informacije o nutritivnom sadržaju i preradi alternativa mesa i mlečnih proizvoda kada kupuju hranu.

Sve u svemu, istraživanje Londonske škole higijene i tropske medicine (LSHTM) otkrilo je da su alternative na biljnoj bazi ekološki prihvatljivije od proizvoda na bazi životinja i da mogu biti zdravije.

Njihovi nalazi, objavljeni u časopisu Pregledi ishrane, sugerišu da bi mogli biti korisna odskočna daska u prelasku ka održivijoj ishrani ako ljudi imaju prave informacije da pažljivo biraju.

Poslednjih godina došlo je do porasta nove hrane i pića dizajniranih da oponašaju ili zamene proizvode životinjskog porekla kao što su alternative za hamburgere ili mleveno meso. Njihova nutritivna i ekološka vrednost može varirati u zavisnosti od glavnih sastojaka i nivoa obrade.

Istraživači su izvršili prvi sveobuhvatni pregled kako bi istražili uticaje ovih proizvoda na životnu sredinu i zdravlje.

Ukupno 57 sedam recenziranih studija i 36 sivih izvora literature ispunili su kriterijume pregleda, procenjujući proizvode dostupne u zemljama sa visokim dohotkom, uključujući Ujedinjeno Kraljevstvo. Isključuje tofu, tempeh i seitan jer su oni bili deo tradicionalne azijske dijete vekovima a dokazi već pokazuju da su zdrava alternativa.

Prema analizi, alternative zasnovane na biljci imaju znatno manji uticaj na životnu sredinu od proizvoda životinjskog porekla — uključujući niže emisije gasova staklene bašte, korišćenje vodnih resursa i korišćenje zemljišta.

Većina alternativa mesnim i mlečnim napitcima takođe je imala nižu energiju, manje zasićenih masti, više vlakana i sadržala je više mahunarki i povrća, dok su napici na bazi biljaka sadržali manje ukupnog šećera od mlečnog mleka.

U proseku, i meso i alternativa pića su imali uporedive nivoe soli sa proizvodima životinjskog porekla. Međutim, sve biljne alternative mesa sadržavale su više šećera.

Neke alternative sireva na biljnoj bazi imale su 50% više zasićenih masti od mlečnog sira.

Dokazi sugerišu da postoje pozitivne zdravstvene koristi od prelaska na biljne alternative za meso i mlečne proizvode, ali je potrebno više studija da se to potvrdi. Istraživači takođe tvrde da bi trebalo primeniti poboljšano označavanje i kategorizaciju kako bi se informisali potrošači, kreatori politike i drugi ključni akteri.

Sarah Najera Espinosa, student istraživanja na LSHTM-u i prvi autor studije, rekla je: „Iako se cela hrana i dalje smatra ‘zlatnim standardom’ za zdravu i ekološki prihvatljivu ishranu, ekološki i zdravstveni rezultati neke nove biljne hrane obećavaju .

„Naš pregled je pokazao da neki proizvodi, kao što su pića na bazi mahunarki i povrća i meso na bazi mahunarki i mikoproteina, imaju potencijal da budu korisna odskočna daska u procesu prehrambenog sistema i transformacije ishrane ako su pažljivo odabrani.“