Nova zaštitna meta antitela identifikovana protiv virusa krimsko-kongo hemoragične groznice

Nova zaštitna meta antitela identifikovana protiv virusa krimsko-kongo hemoragične groznice

Istraživački tim predvođen Institutom za medicinska istraživanja zaraznih bolesti Vojske Sjedinjenih Država, ili USAMRIID, koji uključuje Skota Pegana sa Medicinske škole UC Riverside, otkrio je važnu zaštitnu metu antitela protiv virusa krimsko-kongo hemoragične groznice, ili CCHFV.

Njihov rad, koji je objavljen 26. februara u časopisu Nature Communications, mogao bi dovesti do razvoja zaštitnih antitela za zaražene pacijente.

„Izloženost bolničkih radnika i osoblja u inostranstvu CCHFV-u predstavlja veliki problem, stoga je lek zasnovan na antitelima koji štiti od izloženosti postojećim sojevima CCHFV-a, a istovremeno pruža i terapeutsku zaštitu, idealan,” rekao je Pegan, profesor biomedicinskih nauka.

Svetska zdravstvena organizacija ili SZO smatra CCHF prioritetnim patogenom, jer je to zoonoza u nastajanju sa sklonošću širenju. Takođe je endemičan u velikim delovima sveta. Epidemije CCHF imaju stopu smrtnosti do 40%.

Prvobitno opisan na Krimu 1944–1945, a decenijama kasnije u Kongu, virus se nedavno proširio na zapadnu Evropu preko krpelja koje nose ptice selice. Bolest je već endemska u Africi, na Balkanu, na Bliskom istoku i u nekim azijskim zemljama.

CCHFV je označen kao patogen 4. nivoa biološke bezbednosti (najviši nivo biološke zaštite) i bioteroristički/biološki agens za ratove kategorije A. Ne postoji vakcina koja bi pomogla u sprečavanju infekcije i nedostaju lekovi.

USAMRIID je radio sa CCHFV nekoliko decenija unazad. Tokom ovog rada, institut je prikupio obimnu kolekciju mišjih monoklonskih antitela protiv CCHFV. Međutim, odgovarajući sistemi životinjskih modela za proučavanje zaštite antitela protiv CCHFV su tek nedavno razvijeni, neki u USAMRIID-u.

U prethodnom radu, naučnici USAMRIID-a Aura R. Garrison i Joseph V. Golden su proučavali ove kolekcije monoklonskih antitela u novorazvijenim životinjskim sistemima da bi identifikovali novu CCHFV terapeutsku metu antitela pod nazivom glikoprotein 38, ili GP38. GP38 je prethodno identifikovan od strane američkih centara za kontrolu i prevenciju bolesti, ili CDC, kao virusni protein sa nepoznatom funkcijom.

U trenutnom radu, Garison i Golden su istraživali zaštitnu efikasnost CCHFV monoklonskog antitela koje cilja na nukleokapsidni protein, ili NP. Naučnici su otkrili da NP koji cilja antitelo štiti miševe od inače smrtonosne infekcije. Ovo je uključivalo pružanje značajne zaštite od soja CCHFV uzetog iz smrtonosnog ljudskog slučaja.

Ovaj rad, dakle, otvara još jedan novi pravac za imunoterapeutiku koja cilja na CCHFV. Grupa trenutno istražuje mehanizam zaštite anti-NP antitela.

„Nadamo se da ćemo kombinovati antitela koja ciljaju na NP sa onima koji ciljaju na GP38 kako bismo proizveli robustan imunoterapeutski koktel koji može zaštititi ljude“, rekao je Garrison.

Antitelo koje se koristi za ove studije naziva se MAb-9D5 i pre ove studije je korišćeno kao laboratorijski reagens. NP se generalno ne smatra ključnom metom za zaštitna antitela jer je zakopan unutar strukture virusa i ne veruje se da je eksprimiran na način dostupan zaštitnim antitelima.

Rad u ovoj studiji otkrio je da je NP prisutan na površini inficiranih ćelija, što može objasniti zašto je antitelo u stanju da pruži zaštitu. Pegan i Erik Beržeron iz CDC-a su pokazali da antitela koja ciljaju NP mogu da stupe u interakciju sa NP iz nekoliko sojeva CCHFV, što sugeriše da bi ovaj proizvod mogao da zaštiti od većine sojeva CCHFV koji cirkulišu širom sveta.