Maroko: 18 migranata poginulo tokom masovnog prelaska u špansku enklavu

Maroko: 18 migranata poginulo tokom masovnog prelaska u špansku enklavu

Maroko je saopštio da je 18 migranata poginulo pokušavajući da pređu u špansku severnoafričku enklavu Melilja u petak, nakon nasilnog dvosatnog okršaja između migranata i graničnih službenika koji je takođe doveo do brojnih povređenih.

Oko 2.000 migranata upalo je u visoku ogradu koja zatvara enklavu. To je dovelo do sukoba sa snagama bezbednosti pošto je više od 100 migranata uspelo da pređe iz Maroka u Melilju, saopštile su marokanske i španske vlasti.

Ministarstvo unutrašnjih poslova Maroka prvobitno je saopštilo da je pet migranata poginulo u graničnom prepadu, neki nakon što su pali sa ograde koja okružuje Melilu, a drugi u sudaru, a da je 76 migranata povređeno. Kasnije je rečeno da je još 13 umrlo.

Oko 140 pripadnika marokanskih snaga bezbednosti takođe je povređeno, dodaje se, petoro teško, iako niko od njih nije preminuo.

Tokom protekle decenije, Melilja i Seuta, druga španska enklava takođe na severnoj obali Afrike, postale su magnet za uglavnom podsaharske migrante koji pokušavaju da uđu u Evropu.

Pokušaj u petak počeo je oko 6:40 ujutro, suočen sa otporom marokanskih snaga bezbednosti.

Oko 8.40 više od 500 migranata počelo je da ulazi u Melilju, skačući preko krova graničnog prelaza nakon što su rezačima presekli ogradu, navodi se u saopštenju tamošnjeg predstavničkog tela madridske vlade.

Većina je bila prisiljena da se vrati, ali je oko 130 muškaraca uspelo da stigne do enklave i obrađeni su u njenom prihvatnom centru za imigrante, dodaje se.

Na snimcima objavljenim na društvenim mrežama vidi se kako velike grupe afričkih mladića šetaju putevima oko granice, slaveći ulazak u Melilu i ispaljivanje suzavca od strane vlasti.

Španske vlasti su saopštile da je upad na granicu doveo do toga da je povređeno 57 migranata i 49 španskih policajaca.

Španski premijer Pedro Sančez odao je počast policajcima sa obe strane granice zbog borbe protiv „dobro organizovanog, nasilnog napada“ za koji je sugerisao da su ga organizovale „mafije za trgovinu ljudima“.

On je istakao poboljšanje odnosa između Madrida i Rabata. U martu je Španija priznala poziciju Maroka prema Zapadnoj Sahari, teritoriji koju severnoafrička nacija tvrdi kao sopstvenu, ali gde pokret za nezavisnost koji podržava Alžir zahteva uspostavljanje autonomne države.

„Želeo bih da se zahvalim na izuzetnoj saradnji koju imamo sa Kraljevinom Maroko koja pokazuje potrebu da imamo najbolje odnose“, rekao je on.

AMDH Nador, marokanski čuvar ljudskih prava, rekao je da je do upada došlo dan nakon što su se migranti sukobili sa marokanskim bezbednosnim osobljem pokušavajući da raščiste kampove koje su postavili u šumi u blizini Melilje.

Šef nadzornog organa Omar Naji rekao je Rojtersu da je sukob bio deo „intenzivnog obračuna“ sa migrantima pošto su španske i marokanske snage nastavile sa zajedničkim patroliranjem i pojačale mere bezbednosti u oblasti oko enklave.

Upad je bio prvi značajan otkako je Španija usvojila svoj više pro-Rabat stav u vezi sa Zapadnom Saharom.

U nedeljama 2022. pre te smene, ulasci migranata u dve enklave su se više nego utrostručili u poređenju sa istim periodom 2021.

Sredinom 2021. godine, čak 8.000 ljudi je uplivalo u Seutu ili se popeli preko njene ograde tokom nekoliko dana, koristeći prednost očiglednog podizanja sigurnosne mreže na marokanskoj strani granice nakon bilateralne diplomatske prepirke.