Vlasnici kažu da plutajući restoran u Hong Kongu nije potonuo

Vlasnici kažu da plutajući restoran u Hong Kongu nije potonuo

Prepoznatljivi restoran Džambo plutajući u Hong Kongu, koji je 1976. osnovao švercer koji je postao kockarski impresario Stenli Ho Hung-sun, vodio je prisniji život. Restoran dug 80 metara, dizajniran kao kineska carska palata, predstavljen je kao pozadina filmovima Džekija Čena i Stivena Soderberga i ugostio je goste uključujući kraljicu Elizabetu II i Toma Kruza pre nego što je zatvoren 2020. godine, dok se grad potresao od pandemije Covida.

Čini se da u smrti nije izgubio moć da uhvati naslove. Hongkonžani su se oprostili od restorana prošle nedelje dok je izvučen iz luke Aberdin. Njegov vlasnik, Aberdeen Restaurant Enterprises (ARE), nije otkrio njegovu destinaciju, ali je odeljenje za more u Hongkongu kasnije saopštilo da je trebalo da bude odveden u brodogradilište u Kambodži.

Zatim je u ponedeljak ARE rekao da je plovilo naišlo na nepovoljne vremenske uslove kada je prolazio Paracelskim ostrvima, takođe poznatim kao ostrva Ksisha. „Dubina vode na licu mesta je preko 1.000 metara, što otežava izvođenje spasilačkih radova“, navela je kompanija u komentarima koji sugerišu da je brod potonuo.

Međutim, možda pod pritiskom vlasti da prenesu više informacija o očiglednoj olupini, ARE je u četvrtak rekao da su plovilo i prateći tegljač još uvek u vodama u blizini ostrva, pa su izveštaji da je čamac potonuo „netačni“. Predstavnici za odnose sa javnošću ARE-a rekli su u petak da je još uvek na površini, ali da će spasilački radovi biti „izuzetno teški“ zbog dubine vode.

U četvrtak uveče Odeljenje za pomorstvo Hong Konga izdalo je saopštenje u kojem se navodi da je za incident saznalo samo iz medijskih izveštaja i da je odmah zatražilo izveštaj od kompanije.

Zvaničnici su rekli lokalnoj štampi da je ARE možda prekršio gradske propise ako vlasnik, agent ili kapetan nisu prijavili potonuće u roku od 24 sata. Nedavanje razumnog objašnjenja na vreme može dovesti do kazne od 10.000 HK$ (1.040 funti).

Gardijan je kontaktirao ARE za komentar. Portparol je u petak za Si-En-En rekao da je ARE uvek koristio termin „prevrtanje“ da opiše incident i da nikada nije tvrdio da je brod potonuo.

Pre polaska broda, kompanija je saopštila da su ga pregledali pomorski inženjeri i da su postavljene ograde, kao i da su dobijena sva relevantna odobrenja.

ARE se žalio prošlog meseca da posao nije bio profitabilan od 2013. i da su kumulativni gubici premašili 100 miliona HK$. Rečeno je da naknade za održavanje mogu koštati milione svake godine i da je desetak preduzeća i organizacija odbilo poziv da preuzmu restoran bez naknade.

Nedostatak održavanja doveo je do toga da je 30-metarska kuhinjska barža povezana sa restoranom potonula ranije ovog meseca.