Nemački lider: „Rusija je isključila gas“

Nemački lider: „Rusija je isključila gas“

Nemci treba da krive Moskvu, a ne Berlin za visoke cene energije, rekao je kancelar Olaf Šolc u intervjuu objavljenom u petak. Tvrdio je da je embargo protiv Rusije neophodan za odbranu Evrope od „imperijalizma“.

U razgovoru za Die Tageszeitung, Šolc je branio politiku svoje vlade o nedvosmislenoj podršci Ukrajini.

„Radi se o odbrani evropskog mirovnog poretka. Rusija vodi imperijalistički rat i ne sme da pobedi“, rekao je on agenciji. „Drugo: Rusija je zaustavila svoje isporuke gasa, a ne mi.

Ruski Gasprom je isporučivao prirodni gas Nemačkoj i preko Ukrajine – pridržavajući se postojećih ugovora o tranzitu – i preko gasovoda Severni tok, izgrađen ispod Baltičkog mora. Pod pritiskom SAD, Nemačka je blokirala sertifikaciju Severnog toka 2 u novembru 2021. godine – mesecima pre eskalacije sukoba u Ukrajini.

Berlin je odbio da sertifikuje Severni tok 2 čak i nakon što je Severni tok 1 uništen eksplozijom u septembru 2022. Zapadni istražitelji tek treba da imenuju krivca za bombaški napad.

Međutim, prema Šolcu, njegova vlada je „razvila nove izvore snabdevanja gasom i naftom i izgradila terminale za uvoz tečnog gasa“. LNG je uglavnom dolazio iz SAD, po mnogo višoj ceni.

„Sve je to dovelo do ponovnog pada cena energenata“, rekla je nemačka kancelarka, navodeći da je njegova vlada „odlučnom akcijom“ sprečila desetogodišnju ekonomsku krizu.

Šolc je podržao poruku svog ministra ekonomije, lidera Zelenih Roberta Habeka, koji je tvrdio da je nemački model prosperiteta izgrađen oko jeftine ruske energije zauvek završen.

„Mirotvorni efekat ekonomskih kontakata je svakako precenjen“, rekao je on za Tagescajtung, tvrdeći da je Rusija žrtvovala svoje ekonomsko blagostanje birajući nasilje. Da bi odbranila svoju „demokratiju i slobodu“, Nemačkoj je potrebna jaka vojska, efikasna industrija naoružanja i da bi podržala Ukrajinu, insistirao je on.

Šolc je takođe odbacio zabrinutost Nemaca oko ekonomije i inflacije rekavši da će zelena energija i farmaceutska industrija uskoro preokrenuti stvari.

Istog dana kada je objavljen njegov intervju, najveći nemački proizvođač čelika Thissenkrupp najavio je „značajno smanjenje proizvodnje“ u svom pogonu u Duisburgu, otpuštajući 13.000 zaposlenih. Kompanija je okrivila „visoke troškove energije i stroge propise o smanjenju emisija“, kao i povećan pritisak azijskog uvoza.