Prisustvo specifičnih lipida ukazuje na starenje tkiva i može se smanjiti vežbanjem, pokazuje studija

Prisustvo specifičnih lipida ukazuje na starenje tkiva i može se smanjiti vežbanjem, pokazuje studija

Naučnici su otkrili da se vrsta masti akumulira kako tkivo stari i da se ova akumulacija može preokrenuti vežbanjem. Istraživači iz Amsterdam UMC, zajedno sa kolegama iz Maastricht UMC+, analizirali su i miševe i ljudsko tkivo pre i posle vežbanja omogućavajući im da izvuku ovaj zaključak. Rezultati su objavljeni danas u časopisu Nature Aging.

„Ideja da bismo mogli da preokrenemo starenje je nešto što se dugo smatralo naučnom fantastikom, ali ovi nalazi nam omogućavaju da razumemo mnogo više o procesu starenja“, kaže Rikelt Houtkoper, profesor u laboratoriji Genetic Metabolic Diseases of Amsterdam UMC.

„Svi kažu da je ‘to samo deo starenja’, ali to zapravo ne mora da bude tačno. Ako bolje razumemo proces starenja, možemo da pogledamo i nove načine intervencije“, kaže Georges Janssens, prvi autor knjige referat i docent na Amsterdam UMC.

Poslednjih godina, laboratorijska istraživanja su pokazala da možemo da se suprotstavimo bolestima povezanim sa starenjem intervenišući u fundamentalne procese koji dovode do starenja. Iako je nauka sve više mapirala kako se metabolizam menja tokom starenja, veliki delovi su ostali neistraženi.

„Želeli smo da dodamo novo poglavlje atlasu. Lipidi su važan deo naše ishrane, i ključni su za funkcionisanje ćelija našeg tela. Specifični lipidi čine membranu ćelija, što obezbeđuje da iznutra i spolja ostanu odvojene, “, kaže Hautkooper.

Da bi dodao ovo novo poglavlje, istraživački tim je istražio kako se sastav masti menja kod miševa. Oni su posmatrali deset različitih tkiva, uključujući mišiće, bubrege, jetru i srce. Primećeno je da je jedna vrsta lipida, bis(monoacilglicero)fosfati (ili BMP), povišena u svim tkivima kod starijih životinja. Sugerišući akumulaciju ovih lipida tokom starenja. Zatim su istražili da li se to dešava i kod ljudi.

Iako nije bilo moguće dobiti toliko različitih tkiva, akumulacija BMP je takođe bila vidljiva u biopsijama mišića starijih ljudi. Konačno, oni su zatim završili više biopsija mišića od ljudi pre i posle zdrave intervencije koja je uključivala jedan sat vežbanja dnevno i videli da je nivo BMP smanjen kod aktivnih učesnika.

„Ovi rezultati su važan novi korak za naše razumevanje procesa starenja, ali svakako nisu konačan odgovor. Planiramo da sprovedemo naknadne studije kako bismo bolje razumeli kako BMP doprinose starenju, koje su posledice akumulacije BMP na proces starenja i da li se na to može uticati samo vežbanjem ili su drugi načini da se utiče na nivoe BMP-a“, zaključuje Houtkooper.