Deca koja su duže dojena postižu bolje rezultate u školi

Deca koja su duže dojena postižu bolje rezultate u školi

Čini se da deca koja su duže dojena imaju veće šanse da postignu nešto bolje rezultate u školskim GSCE-ima sa 16 godina u poređenju sa decom koja nisu dojena, sugeriše studija objavljena na internetu u časopisu Archives of Disease in Childhood.

Dokazi o poboljšanim obrazovnim ishodima su i dalje očigledni čak i kada se uzmu u obzir različiti faktori kao što su socio-ekonomski status ljudi i inteligencija njihovih roditelja.

Prethodne studije su sugerisale da deca koja su duže dojena imaju poboljšane obrazovne rezultate kasnije u životu. Međutim, oni su relativno retki i većina nije uzela u obzir potencijalne faktore koji bi mogli da utiču na ishode, kao što je činjenica da majke sa višim socio-ekonomskim statusom ili sa višim ocenama inteligencije imaju veću verovatnoću da duže doje svoju decu i da imaju decu koja će postati veća. rezultate na ispitima.

Tim istraživača sa Univerziteta u Oksfordu je stoga krenuo da analizira podatke o velikoj grupi britanske dece koja su bila uključena u Milenijumsku kohortnu studiju, u koju je uključeno 18.818 dece rođene 2000-2002. koja žive u Velikoj Britaniji i koja su praćena, u dobi od tri, pet, sedam, 11, 14, 17 i 22 godine.

Ovi podaci su povezani sa Nacionalnim skupom podataka o učenicima, koji čuva longitudinalne akademske podatke učenika upisanih u engleske državne škole.

Za novu studiju, istraživači su analizirali nacionalno reprezentativnu grupu od 4.940 učesnika iz Engleske do 16 godina i pogledali rezultate standardizovanih ispita za njihovo srednje obrazovanje (koje je postavilo Odeljenje za obrazovanje engleskog jezika), posebno njihov opšti sertifikat o srednjem obrazovanju ( GCSE) iz engleskog i matematike. Analiziran je i skor postignuća 8, koji je zbir svih GCSE koje su polagala deca.

Otprilike trećina (32,8%) učesnika nikada nije dojena, a ostali su dojeni u različitim periodima. Samo 9,5% je dojeno najmanje 12 meseci.

Analiza rezultata pokazala je da je duže dojenje povezano sa boljim obrazovnim ishodima.

Samo oko petine (19,2%) dece koja su dojena najmanje 12 meseci nije položila ispit iz engleskog jezika u poređenju sa 41,7% dece koja nikada nisu dojena, dok je 28,5% dece koja su dojena najmanje 12 meseci postigla visok uspeh (A i A*) u poređenju sa 9,6% među decom koja nisu dojena.

Za GCSE iz matematike, samo 23,7% dece koja su dojena najmanje 12 meseci palo je na testu u poređenju sa 41,9% dece koja nikada nisu dojena, dok je 31,4% dece koja su dojena najmanje 12 meseci postigla visok prolaz (A i A* ) u poređenju sa 11% među decom koja nisu dojena.

Nakon uzimanja u obzir zbunjujućih faktora, ukupna asocijacija je pokazala da u poređenju sa decom koja nikada nisu dojena, deca koja su dojena najmanje 12 meseci imaju 39% veću verovatnoću da će imati dobar uspeh na oba ispita i 25% manja je verovatnoća da će pati na ispitu iz engleskog.

Pored toga, one koje su duže dojene imale su bolji ukupni učinak u GCSE-u (veći rezultat 8) od onih koje nikada nisu dojile.

Studija je imala neka ograničenja u tome što nije bilo moguće povezati nacionalni skup podataka o učenicima za približno 4.000 dece jer su izgubljena zbog praćenja ili nisu dala pristanak, dok još 1.292 dece nije praćeno do 14. godine, kada je majka kognitivna. merena je sposobnost.

Pored toga, drugi faktori koji bi potencijalno mogli da utiču na povezanost nisu uzeti u obzir.

Ipak, autori su rekli da su njihovi nalazi nacionalno reprezentativni za decu upisanu u državne škole u ​​Engleskoj i da im je velika veličina uzorka omogućila da otkriju razlike u ishodu između nekoliko grupa trajanja dojenja.

Takođe su uzeli u obzir zbunjujuće efekte nekoliko markera socioekonomskog statusa na nivou porodice i područja i inteligencije majke.

Zaključili su: „Trajanje dojenja bilo je povezano sa poboljšanim obrazovnim ishodima u dobi od 16 godina među decom koja žive u Engleskoj, nakon kontrole važnih zbunjujućih faktora.

„Međutim, veličina efekta je bila skromna i može biti podložna rezidualnoj konfuziji. Dojenje treba nastaviti da se podstiče, kada je to moguće, jer potencijalna poboljšanja u akademskom postignuću predstavljaju samo jednu od njegovih potencijalnih prednosti.“

„Buduće studije treba da se prilagode i socioekonomskim okolnostima (sveobuhvatno) i opštoj inteligenciji majke.“