Biomarkeri identifikovani za uspešno lečenje tumora koštane srži

Biomarkeri identifikovani za uspešno lečenje tumora koštane srži

CAR T ćelijska terapija se pokazala efikasnom u lečenju različitih hematoloških karcinoma. Međutim, ne reaguju svi pacijenti podjednako dobro na lečenje. U kliničkoj studiji, istraživači sa Medicinskog centra Univerziteta u Lajpcigu i Fraunhofer instituta za ćelijsku terapiju i imunologiju identifikovali su nekoliko biomarkera koji su povezani sa odgovorom na terapiju CAR T ćelijama kod multiplog mijeloma, malignog tumora u koštanoj srži. Nalazi su objavljeni u časopisu Nature Cancer.

Terapija CAR T ćelijama uključuje sakupljanje imunih ćelija koje se nazivaju T ćelije od pacijenta. Oni su genetski modifikovani u laboratoriji da nose receptor na svojoj površini. Ovaj receptor omogućava imunoj ćeliji da prepozna ćelije raka i započne njihovo uništavanje. Uprkos impresivnim kliničkim rezultatima, neki pacijenti ne reaguju na terapiju CAR T ćelijama. Po prvi put, tim predvođen istraživačima Medicinskog centra Univerziteta u Lajpcigu identifikovao je biomarkere povezane sa uspehom ove terapije kod multiplog mijeloma.

„Koristeći najsavremenije jednoćelijsko sekvenciranje, sada možemo predvideti da li će pacijenti dobro ili slabije reagovati na terapiju CAR T ćelijama pre nego što tretman počne“, kaže PD dr Maksimilijan Merc, odgovarajući autor nedavne studije iz Medicinski centar Univerziteta u Lajpcigu.

Istraživači su takođe uspeli da pokažu da normalan imuni sistem uči od CAR T ćelija kako da uništi ćelije mijeloma, koje su odgovorne za maligne izrasline u koštanoj srži.

U kliničkoj studiji, uzorci krvi i koštane srži pacijenata sa multiplim mijelomom su uzeti pre i posle infuzije CAR T ćelija i analizirani na određene biomarkere. Da bi se to uradilo, ćelije su podvrgnute fluorescentno aktiviranoj analizi ćelija. Istraživači su takođe karakterisali ekspresiju gena, receptore T i B ćelija i površinske proteine na nivou jedne ćelije.

Na osnovu novih podataka, projekat praćenja koristiće ovu složenu metodu za analizu više pacijenata sa multiplim mijelomom koji su primili terapiju CAR T ćelijama. „Cilj je da se identifikuje pravo vreme za terapiju CAR T ćelijama kod multiplog mijeloma u ranoj fazi“, kaže PD dr Merc, viši lekar na Odeljenju za hematologiju, ćelijsku terapiju i hemostazeologiju Medicinskog centra Univerziteta u Lajpcigu.

Pored toga, kao deo velikog međunarodnog projekta CERTAINTI postoje planovi za razvoj virtuelnog blizanca kako bi se poboljšalo planiranje tretmana za CAR T ćelije kod multiplog mijeloma.