Artritis povezan sa mutacijama raka krvi

Artritis povezan sa mutacijama raka krvi

Tim istraživača iz Adelaide i SAD otkrio je vezu između manje uobičajenog oblika reumatoidnog artritisa i mutacija gena pronađenih kod raka krvi.

Istraživanje se fokusiralo na seronegativni reumatoidni artritis, podtip češćeg reumatoidnog artritisa (RA), koji se razlikuje po nedoslednosti odgovora na tipične tretmane i činjenici da predstavlja negativan rezultat krvnog testa za glavni biomarker prisutan u RA. Uzrok je nepoznat i tek treba da postoji efikasan tretman.

Studija, koja je nedavno objavljena u časopisu Blood od strane Američkog društva za hematologiju, bila je saradnja između SAHMRI, Univerziteta Adelaide, bolnice Royal Adelaide, Univerziteta Flinders i klinike Mejo u Sjedinjenim Državama, koju je vodio klinički hematolog, vanredni profesor Devendra. Hivase, zajedno sa dr. Denom Tomasom, vođom SAHMRI programa za borbu protiv raka krvi.

A/Prof Hivase kaže da je tim bio iznenađen kada je otkrio da mnogi pacijenti sa mutacijama u epigenetskim genima koje mogu dovesti do lenje srži (mijelodisplazije) ili akutne mijeloične leukemije (AML), takođe imaju oblik seronegativnog artritisa.

„Otkrili smo da je prisustvo mutacije koštane srži u genu IDH1 ili IDH2 prethodilo nastanku artritisa u nekoliko slučajeva, što sugeriše da može biti uzročni faktor“, rekao je profesor Hivase.

„Verujemo da je verovatno da drugi oblici poremećaja koštane srži i mutacije takođe mogu izazvati upalu koja se manifestuje kao autoimuna bolest.“

Istraživači su takođe primetili da je vreme između dve dijagnoze bilo kraće kod pacijenata sa ovim mutacijama u poređenju sa onima bez njih i da su metaboliti proizvedeni od raka u korelaciji sa artritisom.

„Naši nalazi su važni za pacijente sa artritisom jer to znači da metaboličke terapije koje se obično daju pacijentima sa rakom krvi mogu biti efikasne i za pacijente sa određenim oblicima artritisa“, rekao je profesor Hivase.

„Ovi rezultati su samo vrh ledenog brega u sve većoj vezi koju posmatramo između autoimune bolesti i raka krvi.“

Studija sugeriše da ove genske mutacije mogu doprineti razvoju autoimunih inflamatornih reumatskih bolesti, posebno u slučajevima kada je RA seronegativan. Udruženje ukazuje na mogućnost upotrebe lekova za ciljanje ovih mutacija kao potencijalnog lečenja seronegativnog RA u budućnosti.

„Ovo istraživanje je odličan primer interdisciplinarne nauke o registrima u SAHMRI, omogućeno digitalnim zdravstvenim kartonima i mogućnostima masovne spektrometrije brzog preokreta“, rekao je dr Tomas.