Gruzija: Demonstranti protiv medijskog zakona u „ruskom stilu“ obeležavaju Uskrs bdenjem uz sveće

Gruzija: Demonstranti protiv medijskog zakona u „ruskom stilu“ obeležavaju Uskrs bdenjem uz sveće

Nekoliko hiljada Gruzijaca obeležilo je Uskrs bdenjem uz sveće ispred parlamenta u subotu uveče dok se nastavljaju svakodnevni protesti protiv predloženog zakona koji kritičari vide kao pretnju slobodi medija i težnjama zemlje da se pridruži Evropskoj uniji.

Predloženim nacrtom bi se od medija, nevladinih organizacija i drugih neprofitnih organizacija tražilo da se registruju kao „ostvaruju interese strane sile“ ako primaju više od 20 odsto svojih sredstava iz inostranstva.

Demonstranti i gruzijska opozicija to osuđuju kao „ruski zakon“, rekavši da Moskva koristi sličan zakon da stigmatizuje nezavisne novinare i one koji su kritični prema Kremlju.

Demonstranti su se gomilali duž široke avenije u Tbilisiju u subotu uveče, držeći gruzijske i zastave EU, dok je mali hor pevao uskršnje pesme, a aktivisti su žurili oko delenja hrane, uključujući ručno farbana jaja i tradicionalne uskršnje kolače.

Za razliku od masovnih skupova ranije ove nedelje, koji su naišli na žestok policijski odgovor, atmosfera je bila mirna. Nenaoružani policajci koji su bili retko postavljeni na marginama bdenja dobili su svečanu hranu zajedno sa demonstrantima.

Većina zapadnih crkava slavi Uskrs 9. aprila, ali pravoslavni hrišćani u Gruziji, Rusiji i drugde prate drugačiji kalendar.

„Ovo je najneobičniji Uskrs kojem sam ikada bio svedok. Osećaj solidarnosti je neodoljiv, ali ne treba zaboraviti na glavno pitanje“, rekla je aktivistkinja Lika Čačua za Asošijeted pres, pozivajući se na predloženi zakon.

Parlament je u sredu usvojio drugo čitanje zakona. Treće i poslednje čitanje očekuje se kasnije ovog meseca.

Predlog je skoro identičan meri da je vladajuća partija Gruzijski san bila pod pritiskom da se povuče prošle godine nakon velikih uličnih protesta.

Gruzijski san tvrdi da je zakon neophodan kako bi se zaustavio ono što smatra štetnim stranim uticajem na političku scenu zemlje i sprečio neidentifikovane strane aktere da pokušaju da destabilizuju političku scenu zemlje.

Ali visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbednost Žozep Borel opisao je potez parlamenta kao „veoma zabrinjavajući razvoj događaja” i upozorio da bi „konačno usvajanje ovog zakona negativno uticalo na napredak Gruzije na njenom putu ka EU”.

Odnosi Rusije i Gruzije su bili zategnuti i turbulentni od raspada Sovjetskog Saveza, a njih dvoje su vodili kratak rat 2008. koji se završio gubitkom kontrole Gruzije nad dva separatistička regiona koja su prijateljska Rusiji. Nakon toga, Tbilisi je prekinuo diplomatske odnose sa Moskvom, a pitanje statusa regiona ostaje ključna iritacija, iako su se odnosi donekle poboljšali.

Opozicioni Ujedinjeni nacionalni pokret optužuje Gruzijski san, koji je osnovao Bidžina Ivanišvili, milijarder koji se obogatio u Rusiji, da služi interesima Moskve. Vladajuća stranka to oštro negira.