Studija otkriva ključnu ulogu T ćelija u preživljavanju pacijenata s melanomom

Studija otkriva ključnu ulogu T ćelija u preživljavanju pacijenata s melanomom

Opsežna analitička studija sprovedena na Terasaki institutu za biomedicinske inovacije (TIBI) otkrila je povezanost između povoljnih ishoda preživljavanja pacijenata sa melanomom i prisustva veće populacije memorijskih T ćelija koje žive u tkivu (T RM).

Podaci dobijeni iz ove studije mogu se koristiti ne samo za model mašinskog učenja zasnovanog na T RM sa prediktivnim moćima za prognozu melanoma, već bi takođe mogli da razjasne ulogu T RM ćelija koje mogu da igraju u mikrookruženju tumorskog imunog sistema. Ovo bi moglo da vodi razvoj efikasnijih i personalizovanih režima antitumorskog imunoterapeutskog lečenja za pacijente sa rakom.

Mikrookruženje tumorskog imunog sistema (TIME) se odnosi na složenu i dinamičku interakciju između tumorskih ćelija, različitih imunih ćelija i drugih ćelijskih i nećelijskih komponenti unutar i oko tumora.

T RM ćelije su jedinstveni tip imunih ćelija koje se nalaze u perifernim tkivima i mnogim vrstama karcinoma.

Zbog prisustva i funkcionalnih svojstava T RM ćelija unutar VREMENA u iskorištavanju njihovog potencijala za imunoterapiju raka, postojalo je veliko interesovanje za proučavanje T RM ćelija i kako one utiču na preživljavanje pacijenata. Ključ za ovo razumevanje je da se utvrdi da li prisustvo i obilje T RM ćelija kod pacijenata sa rakom korelira sa boljom prognozom pacijenata.

Prethodne studije sprovedene na pacijentima sa melanomom dale su oprečne rezultate. Takođe je uloženo malo truda da se sprovede sveobuhvatna studija za procenu rasprostranjenosti T RM i korelaciju imunoloških podataka sa ishodima preživljavanja pacijenata.

Tim TIBI-a je pokušao da reši ovaj problem tako što se obratio podacima iz jednoćelijskog sekvenciranja RNK (scRNA-sek), moćne tehnologije koja omogućava dobijanje kompletnog genetskog profila velikog broja pojedinačnih ćelija.

Umesto korišćenja ograničenog broja ćelijskih identifikacionih markerskih gena, korišćenje scRNA-sek tehnologije obezbeđuje sveobuhvatniji, tačniji i nijansiraniji način karakterizacije tipa i funkcije ćelije. Iz ovog profila mogu se generisati potpisi gena — jedinstveni karakteristični obrasci specifičnog tipa imunih ćelija koji se mogu povezati sa prisustvom bolesti.

Kao što je opisano u svom nedavnom radu u iScience, tim je koristio ovaj pristup na dve nezavisne grupe podataka scRNA-sek kod pacijenata sa melanomom i uspeo je da izvuče 11 različitih genskih potpisa koji su u visokoj korelaciji sa obiljem T RM kod pacijenata. Takođe je pronađena čvrsta povezanost između ovih genskih potpisa i ishoda preživljavanja pacijenata.

Dalje studije su otkrile dodatne pozitivne korelacije između obilja T RM i prisustva višestrukih antitumorskih imunih ćelija u melanomu TIME, kao i sa imunološkim putevima i regulatornim genima, što sugeriše da T RM ćelije imaju ključnu ulogu u imunomodulaciji. Studije su takođe pokazale da obilje T RM ćelija rezultira aktivnijim melanomom TIME i boljim ishodima pacijenata.

Konačno, istraživači TIBI-ja mogli bi da koriste podatke iz svoje analize da bi stvorili visokoprecizan sistem bodovanja rizika koji je izveden iz T RM kako bi klasifikovali pacijente u prognostičke kategorije visokog i niskog rizika za pacijente sa melanomom.

„Analitički pristup naših naučnika i otkrića o ulozi koju T RM ćelije igraju mogu pomoći da se poboljša i preciznije proceni odgovor pacijenata obolelih od raka na imunoterapeutske lekove“, rekao je Ali Khademhosseini, direktor i izvršni direktor TIBI-ja. „Pošto tretmani mogu imati duboko promenljive efekte na pojedinačne pacijente sa rakom, ovo je važan korak ka poboljšanju ishoda pacijenata.“