Rusija i Ukrajina ne uspevaju da prihvate plan IAEA za zaštitu nuklearne elektrane

Rusija i Ukrajina ne uspevaju da prihvate plan IAEA za zaštitu nuklearne elektrane

Ni Rusija ni Ukrajina nisu se obavezale da će poštovati pet principa koje je u utorak izneo šef Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA) Rafael Grosi u pokušaju da zaštite ukrajinsku nuklearnu elektranu Zaporožje, koju je okupirala Rusija, prenosi Rojters.

Grosi, koji je govorio u Savetu bezbednosti UN, mesecima je pokušavao da napravi sporazum o smanjenju rizika od katastrofalne nuklearne nesreće usled vojnih aktivnosti poput granatiranja najveće nuklearne elektrane u Evropi.

Njegovih pet principa uključivalo je da ne sme biti napada na postrojenje ili iz njega i da se tamo ne smešta teško oružje kao što su višecevni raketni bacači, artiljerijski sistemi i municija, te tenkovi ili vojno osoblje.

Grosi je takođe pozvao da električna energija za elektranu ostane dostupna i bezbedna; da svi njeni osnovni sistemi budu zaštićeni od napada ili sabotaže; i ni za kakve radnje koje potkopavaju ove principe.

Šef nuklearne straže Ujedinjenih nacija opisao je situaciju u Zaporožju kao „izuzetno krhku i opasnu”, dodajući da se „vojne aktivnosti nastavljaju u regionu i da bi se mogle značajno povećati u bliskoj budućnosti”.

Iako je Rusija rekla da će učiniti sve što može da zaštiti elektranu, koju je okupirala više od godinu dana, nije se eksplicitno obavezala da će se pridržavati Grosijevih pet principa.

„Predlozi gospodina Grosija da se obezbedi bezbednost nuklearne elektrane Zaporožja su u skladu sa merama koje već dugo sprovodimo“, rekao je ruski ambasador u UN Vasilij Nebenzja.

Ambasador Ukrajine u UN-u Sergij Kislica rekao je da principi „moraju biti dopunjeni zahtevom pune demilitarizacije i deokupacije stanice“.

Rusija i Ukrajina okrivljuju jedna drugu za granatiranje koje je u više navrata oborilo dalekovode od vitalnog značaja za hlađenje reaktora, koji su ugašeni, ali kojima je potrebno stalno snabdevanje električnom energijom da bi nuklearno gorivo iznutra bilo hladno i sprečilo moguće topljenje.

Grosi je sastanak od utorka opisao kao „korak u pravom smeru“ i rekao da će IAEA pojačati svoje osoblje u Zaporožju i pratiti poštovanje principa.

Zapadne sile optužile su Rusiju, čije su snage izvršile invaziju na Ukrajinu u februaru 2022. godine, da dovodi Zaporožje u opasnost, pri čemu su Sjedinjene Države zahtevale da Rusija ukloni svoje oružje i civilno i vojno osoblje iz fabrike.

„U potpunosti, potpuno pod kontrolom Moskve je da se spreči nuklearna katastrofa i da se okonča njen agresorski rat protiv Ukrajine“, rekla je ambasadorka SAD u UN Linda Tomas-Grinfild.

Rusija poriče da ima vojno osoblje u elektrani i opisuje rat, koji je ubio hiljade i pretvorio gradove u ruševine, kao „specijalnu vojnu operaciju“ za „denacifikovanje“ Ukrajine i zaštitu onih koji govore ruski.

Ukrajina to naziva imperijalističkim otimanjem zemlje podstaknuto njenom težnjom za bližim odnosima sa Zapadom nakon duge istorije dominacije Moskve.