TikTok o curenju informacija američkih korisnika u Kini

TikTok o curenju informacija američkih korisnika u Kini

TikTok je saopštio da će Oracle čuvati sve podatke svojih američkih korisnika, u pokušaju da ublaži strahove o svojoj bezbednosti u rukama platforme u vlasništvu kineske kompanije BiteDance.

Ovaj potez dolazi kao izveštaj vesti BuzzFeed-a, koji se poziva na procureli zvuk sa internih sastanaka TikTok-a, kaže da su zaposleni u BiteDance-u u Kini više puta pristupali privatnim informacijama o američkim korisnicima TikTok-a.

Popularni servis za deljenje video isečaka odbranio je zabrinutost oko sposobnosti inženjera u Kini da pristupe informacijama o američkim korisnicima koje nisu javne. Uobičajeno je da se nekim inženjerima u internet firmama odobri pristup podacima, a TikTok je rekao AFP-u da pokušava da minimizira tu vrstu sistemskih privilegija.

„Slično kolegama iz industrije, nastavićemo da ostvarujemo naš cilj ograničavanja broja zaposlenih koji imaju pristup korisničkim podacima i scenarijima u kojima je pristup podacima omogućen“, rekao je Roland Cloutier, glavni službenik za bezbednost informacija TikTok-a, u blog postu istakla kompanija.

„Naš cilj je da minimiziramo pristup podacima širom regiona kako bi, na primer, zaposleni u (azijsko-pacifičkom) regionu, uključujući Kinu, imali vrlo minimalan pristup korisničkim podacima iz EU i SAD.

TikTok je uporan da nikada nije dao podatke o američkim korisnicima kineskim zvaničnicima i da bi odbio ako bi to od njega zatražili.

„Doveli smo stručnjake za unutrašnju i spoljnu bezbednost svetske klase da nam pomognu da ojačamo naše napore za bezbednost podataka“, rekao je portparol TikToka za AFP.

TikTok će nastaviti da koristi sopstvene centre podataka u Virdžiniji i Singapuru za pravljenje rezervnih kopija informacija dok radi na „potpunom okretanju“ oslanjanju na Oracle u Sjedinjenim Državama, navodi se u objavi.

„Znamo da smo među platformama koje se najviše istražuju sa bezbednosnog stanovišta i želimo da otklonimo svaku sumnju u bezbednost korisničkih podataka u SAD“, rekao je Albert Kalamug, koji se bavi javnom politikom američke bezbednosti u TikToku.

Džo Bajden je prošle godine opozvao izvršne naloge svog prethodnika Donalda Trampa kojima je tražio da se aplikacije u kineskom vlasništvu TikTok i VeChat zabrane sa američkih tržišta iz razloga nacionalne bezbednosti.

Tramp je dao blagoslov za plan koji bi TikTok dao američkom tehnološkom gigantu Oracle sa investicijama iz maloprodajne kompanije Valmart, ali taj dogovor nije dobio odobrenje u Pekingu.

Bajdenova nova izvršna naredba ukinula je nesprovedenu zabranu i pozvala na „analizu zasnovanu na dokazima kako bi se pozabavili rizicima“ od internet aplikacija koje kontrolišu strani subjekti.

VeChat, deo kineskog tehnološkog giganta Tencent, je „super aplikacija“ koja uključuje društvene mreže, razmenu poruka, e-trgovinu i još mnogo toga.

TikTok je krajem prošle godine otkrio da ima milijardu korisnika širom sveta.

„Danas se 100% korisničkog saobraćaja u SAD preusmerava na Oracle Cloud Infrastructure“, rekao je Kalamug.

„Pored toga, blisko sarađujemo sa Oracle-om na razvoju protokola za upravljanje podacima koje će Oracle revidirati i upravljati kako bi korisnicima pružili još više mira.”