Laserska tehnologija nudi napredak u otkrivanju ilegalne slonovače

Laserska tehnologija nudi napredak u otkrivanju ilegalne slonovače

Novi način brzog razlikovanja između ilegalne slonove kosti i legalne slonovače mamuta mogao bi se pokazati ključnim za borbu protiv ilegalne trgovine slonovačom. Pristup zasnovan na laseru koji su razvili naučnici sa univerziteta u Bristolu i Lankasteru, mogao bi da se koristi od strane carine širom sveta da pomogne u sprečavanju ilegalne trgovine slonovačom pod maskom legalne slonovače. Studija je objavljena u PLOS ONE danas (24. aprila).

Uprkos zabrani slonovače Konvencije o međunarodnoj trgovini ugroženim vrstama (CITES), krivolov povezan sa njenom ilegalnom trgovinom nije sprečio patnju slonova i procenjuje se da uzrokuje gubitak od 8% u svetskoj populaciji slonova svake godine. Istraživanje baze podataka afričkih slonova iz 2016. procijenilo je da je u Africi ostalo ukupno 410.000 slonova, što je smanjenje za otprilike 90.000 slonova u odnosu na prethodni izvještaj iz 2013. godine.

Dok je trgovina/nabavka slonovače od slonova nelegalna, nije protivzakonito prodati slonovaču od izumrlih vrsta, kao što je očuvana slonovača mamuta. Ovaj legalni izvor slonovače sada je deo rastuće i unosne industrije „lovaca na mamute“. To takođe predstavlja dugotrajan problem i problem sprovođenja za carinske timove, pošto su slonovača iz ove dve različite vrste kljova u velikoj meri slične što ga čini teškim za razlikovanje jedne od drugih, posebno kada su primerci obrađeni ili izrezani.

U ovoj novoj studiji, naučnici iz Bristolske škole anatomije i Medicinske škole u ​​Lankasteru pokušali su da utvrde da li se Ramanova spektroskopija, koja se već koristi u proučavanju hemije kostiju i minerala, može modifikovati kako bi tačno otkrila razlike u hemiji slonovače mamuta i slona. . Nedestruktivna tehnologija, koja uključuje sijanje visokoenergetskog svetla na primerak slonovače, može da otkrije male biohemijske razlike u kljovama slonova i mamuta.

Istraživači su skenirali uzorke kljova mamuta i slona iz londonskog Prirodnjačkog muzeja koristeći lasersku metodu, Ramanovu spektroskopiju. Rezultati eksperimenta su otkrili da tehnologija omogućava tačnu, brzu i nedestruktivnu identifikaciju vrsta.

Dr Rebecca Shepherd, ranije sa Medicinskog fakulteta u Lancasteru, a sada na Školi za anatomiju Univerziteta u Bristolu, objasnila je „Zlatni standardni metod identifikacije koji preporučuje Ured Ujedinjenih nacija za droge i kriminal za procjenu zakonitosti slonovače uglavnom je skup, destruktivan i tehnike koje oduzimaju mnogo vremena.

„Ramanova spektroskopija može brzo da pruži rezultate (jedno skeniranje traje samo nekoliko minuta) i lakša je za upotrebu od trenutnih metoda, što olakšava određivanje između ilegalne slonove kosti i legalne slonove kljove mamuta. Pojačani nadzor i praćenje uzoraka koji prolaze kroz običaji širom sveta pomoću Ramanove spektroskopije mogli bi da deluju kao sredstvo odvraćanja od onih koji love ugrožene i kritično ugrožene vrste slonova.“

Dr Džema Kerns sa Medicinske škole u ​​Lankasteru je dodala: „Kombinovani pristup nedestruktivne laserske metode Ramanove spektroskopije sa naprednom analizom podataka obećava mnogo za identifikaciju nepoznatih uzoraka slonovače, što je posebno važno, s obzirom na povećanje raspoloživih kljova mamuta i potrebu za blagovremenom identifikacijom“.

Alis Roberts, profesor javnog angažmana u nauci, sa Univerziteta u Birmingemu i jedan od koautora studije, rekla je: „Postoji pravi problem kada je u pitanju suzbijanje ilegalne trgovine slonovskom košću. Zato što se trgovina drevnim mamutom Slonovača je legalna. Konkurentne kljove slonova i mamuta izgledaju veoma različito, ali ako se slonovača iseče na male komadiće, može biti praktično nemoguće razlikovati slonovaču od dobro očuvane slonovače mamuta.

„Bio sam zaista zadovoljan što sam bio deo ovog projekta koji istražuje novu tehniku za razdvajanje slonovače slona i mamuta. Ovo je odlična nauka i trebalo bi da pomogne izvršiocima — dajući im vredan i relativno jeftin alat koji će im pomoći da uoče ilegalnu slonovaču.“

Profesor Adrian Lister, jedan od koautora studije iz Prirodnjačkog muzeja, dodao je: „Zaustavljanje trgovine slonovačom slonovače kompromitovano je time što su ilegalni predmeti od slonovače opisani ili prerušeni u mamutovu slonovaču (za koju je trgovina legalna). Brzi a pouzdana metoda za razlikovanje ova dva je dugo bila cilj, pošto su druge metode (kao što su radiokarbonsko datiranje i DNK analiza) dugotrajne i skupe.

„Demonstracija da se to dvoje može razdvojiti Ramanovom spektroskopijom je stoga značajan korak napred; takođe, ovaj metod (za razliku od ostalih) ne zahteva nikakvo uzorkovanje, ostavljajući objekat od slonovače netaknut.“

Profesorka Šarlot Din, izvršna predsedavajuća EPSRC-a, rekla je: „Nudeći brzu i jednostavnu alternativu trenutnim metodama, upotreba Ramanove spektroskopije mogla bi da igra važnu ulogu u borbi protiv ilegalne trgovine slonovačom.“

„Rad istraživača ilustruje kako nam razvoj i usvajanje inovativnih novih tehnika može pomoći da se pozabavimo problemima od globalnog značaja.“