Gugl kombinuje svoje Android softverske i Pixel hardverske divizije da bi širio integraciju veštačke inteligencije

Gugl kombinuje svoje Android softverske i Pixel hardverske divizije da bi širio integraciju veštačke inteligencije

Gugl će kombinovati softversko odeljenje odgovorno za Android mobilni softver i Chrome pretraživač sa odeljenjem za hardver poznat po Pixel pametnim telefonima i Fitbit uređajima za nošenje, saopštila je kompanija u četvrtak. To je deo šireg plana za širu integraciju veštačke inteligencije u celoj kompaniji.

U pismu zaposlenima, izvršni direktor Google-a Sundar Pichai rekao je da će promene „turbopuniti Android i Chrome ekosisteme“, a istovremeno će pomoći u podsticanju inovacija.

Odluka će staviti obe operacije pod nadzor Rika Osterloha, Google-ovog izvršnog direktora koji je prethodno nadgledao hardversku grupu kompanije. Ne tako davno, Google je izolovao razvoj Androida od hardverskog odeljenja, rekavši da želi da izbegne da svojim dizajnerima telefona da nepravednu prednost u odnosu na druge velike proizvođače pametnih telefona koji su koristili Android — uključujući Samsung i Motorola, kao i kineske kompanije kao što su Oppo i Xiaomi.

Pre nekoliko godina, Google je počeo da pozicionira Pixel kao vodeći model za demonstraciju šta AI može da postigne i u velikoj meri se oslanjao na razvoj funkcija koje bi mogle da pokažu njegov potencijal. To je značilo veću integraciju AI hardvera i softvera za pokretanje tih funkcija na mobilnim uređajima.

U intervjuu za The Verge, tehnološku publikaciju, Osterloh je primetio da je veštačka inteligencija glavni razlog za okupljanje Google-ovih potrošačkih hardverskih i softverskih inženjera. On je tvrdio da telefonska tehnologija već postaje sve više zavisna od veštačke inteligencije, navodeći razvoj Pixel kamere, koja između ostalog koristi tehnologiju za funkcije koje poboljšavaju noćne fotografije ili automatski biraju najbolje od nekoliko snimka u bliskom vremenu.

Kombinovanje timova, dodao je Osterlo, je način da Google još brže napreduje na ulivanju veštačke inteligencije u svoje funkcije. Dizajniranje Pixel kamere pre nekoliko godina, rekao je on u intervjuu, zahtevalo je duboko poznavanje ne samo složenih hardverskih i softverskih sistema koji su uključeni, već i tada ranih AI modela koji su se koristili za obradu slike.

„Ta integracija hardver-softver-AI zaista je pokazala kako AI može u potpunosti da transformiše korisničko iskustvo“, rekao je Osterloh. „To je bilo važno. A danas je to još istinitije.”

„Ono što sada počinjete da vidite da Gugl radi je da savija svoje osnovne motore za inovacije veštačke inteligencije“, rekao je Chirag Dekate, analitičar Gartnera. „Gugl želi da dominira veštačkom inteligencijom, glavnim visinama ekonomije veštačke inteligencije u nastajanju, kako na strani potrošača, tako i na strani preduzeća, u suštini tako što će AI svuda uneti i povezujući je.”

U međuvremenu, šef Google-ovog softverskog odeljenja, Hiroši Lokhajmer, ostao je bez titule i, prema Pichaijevom pismu, započeće još neke neimenovane projekte. Lokhajmer se ipak pridružio Osterlohu u intervjuu za Verge, a njih dvojica su insistirala da promene nisu rezultat borbe za moć.

Gugl takođe reorganizuje svoje grupe za istraživanje i odgovornost za veštačku inteligenciju, iako te promene uglavnom neće direktno uticati na potrošačke proizvode – barem ne za sada.