SAD naglašavaju potrebu za kriznim mehanizmima iz doba hladnog rata sa Kinom

SAD naglašavaju potrebu za kriznim mehanizmima iz doba hladnog rata sa Kinom

Napori da se izgradi podloga u odnosima SAD i Kine tek treba da budu uspešni, a naredni meseci će odrediti da li je moguće ponovo uspostaviti konstruktivnu diplomatiju sa Pekingom, rekao je u četvrtak visoki zvaničnik Bele kuće, naglašavajući potreba za telefonskim linijama iz doba hladnog rata i drugim kriznim mehanizmima, prenosi Rojters.

Govoreći u vreme pojačanih tenzija sa Kinom zbog američkog zaustavljanja predsednika Tajvana, američki indo-pacifički koordinator Kurt Kembel rekao je da je Vašington jasno stavio do znanja Pekingu da je spreman za još jedan razgovor između predsednika Džoa Bajdena i kineskog lidera Si Đinpinga.

„Spremni smo i, iz naše perspektive, želimo da linije komunikacije budu otvorene i naša je namera da te linije ostanu otvorene“, rekao je on na događaju koji je organizovao Centar za novu američku bezbednost (CNAS) think tank .

Bajden je prošlog meseca rekao nakon što je američki borbeni avion oborio osumnjičeni kineski špijunski balon da planira da razgovara sa Sijem o ovoj epizodi i očisti vazduh, ali to tek treba da se dogodi i tenzije su od tada samo rasle.

Kembel je rekao da su Kinezi „oklevali da se upuštaju u razgovore o izgradnji poverenja ili kriznim komunikacijama, ili telefonskim linijama“ i da bi bio „odgovoran korak“ imati takve mehanizme, s obzirom da su kineske i američke vojne snage delovale u blizini jedne druge .

„Mi smo ih napravili tokom Hladnog rata. Mislimo da su sada prikladni“, dodao je on.

Kembel je rekao da su SAD u ranoj fazi nove faze konkurentskih odnosa sa Kinom.

„Postoji i priznanje da u mnogim aspektima naši napori da izgradimo osnovu, sprat ispod odnosa i ograde, tek treba da budu uspešni“, rekao je on, misleći na prioritete SAD kada su Bajden i Si poslednji put razgovarali na sastanku na Baliju u novembra.

„Mislim da ćete u narednim mesecima videti da li će biti moguće ponovo uspostaviti efikasnu, predvidljivu, konstruktivnu diplomatiju između Sjedinjenih Država i Kine.

Predsednica Tajvana Cai Ing-ven stigla je u sredu u Njujork na putu za Centralnu Ameriku. Na povratku u Tajpej sledeće nedelje, ona će se zaustaviti u Los Anđelesu, gde se očekuje da se sastane sa predsednikom Predstavničkog doma američkog Kongresa Kevinom Makartijem, interakcija na koju je Kina upozorila da bi mogla da dovede do „ozbiljne konfrontacije“ u odnosima SAD i Kine.

Poseta dolazi u trenutku kada su odnosi SAD sa Kinom na, kako neki analitičari, najgorem nivou od kada je Vašington normalizovao odnose sa Pekingom 1979. i promenio diplomatsko priznanje od Tajpeja.

Kembel je rekao da Sjedinjene Države pojačavaju fokus na Indo-Pacifik uprkos ratu u Ukrajini i to će se videti u njihovim budžetima, angažmanima, pomoći i pomoći.

On je ukazao na Indiju, koja treba da učestvuje na još jednom samitu takozvanih Kvad zemalja u Australiji koji se očekuje u maju, i rekao da veruje da je njen odnos sa Sjedinjenim Državama najvažniji u 21. veku.

„Verujem da nam je suđeno da sarađujemo bliže“, rekao je on, dodajući da Vašington želi da vidi više indijskih studenata na američkim univerzitetima i više Amerikanaca na indijskim koledžima.

Kembel je rekao da Sjedinjene Države imaju „ambiciozan plan“ za samit foruma Azijsko-pacifičke ekonomske saradnje (APEC) čiji je domaćin u novembru, a Bajden će preduzeti korake za rešavanje rešenosti SAD da igraju ne samo bezbednosnu, diplomatsku i političku ulogu u regiona, „ali i živu ekonomsku i komercijalnu ulogu“.