Poznati borac za ljudska prava Oleg Orlov na suđenju za „diskreditaciju“ ruske vojske

Poznati borac za ljudska prava Oleg Orlov na suđenju za „diskreditaciju“ ruske vojske

Kopredsedavajućem grupe za ljudska prava Memorijal, dobitnice Nobelove nagrade za mir, Olegu Orlovu, počelo je suđenje u četvrtak u Moskvi, optuženom za „diskreditaciju“ ruske vojske u svojoj kritici ruske kampanje u Ukrajini, piše AP.

Ako bude proglašen krivim, mogao bi da se suoči sa zatvorskom kaznom do pet godina.

Orlov je dva puta kažnjen zbog antiratnih protesta, a nove optužbe su zasnovane na članku koji je napisao u kojem osuđuje rusku agresiju u Ukrajini.

Diskreditacija ruske vojske je krivično delo prema zakonu usvojenom nakon što je Rusija poslala trupe u Ukrajinu u februaru 2022. Zakon se redovno koristi protiv kritičara Kremlja.

Memorijal i njegove pristalice nazvali su suđenje politički motivisanim.

„Oleg Orlov je doveden na optuženičku klupu isključivo zbog antiratnog članka koji je napisao, osuđujući Putinovu Rusiju kao totalitarno fašističko društvo“, rekla je Natalija Zviagina, direktorka Amnesti internešenela za Rusiju. „Predvidljivo, sistem koji je opisao ne može da toleriše njegovu potrebu da brani istinu i njegovo odbijanje da ćuti nakon što je Rusija započela punu invaziju na Ukrajinu.

„U svom članku sam govorio o strašnoj ulozi koju rat igra za razvoj političkog režima u našoj zemlji“, rekao je Orlov sudu, prema postu na Telegram kanalu Memorijala. „A kako da mi se ovako sudi, a da ne prekršim zakon?“ dodao je on.

Naredno ročište zakazano je za 3. jul.

Orlovljev tim za odbranu bio je Dmitrij Muratov, glavni urednik nezavisnog lista Novaja gazeta i dobitnik Nobelove nagrade za mir 2021.

Memorijal, jedna od najstarijih i najpoznatijih ruskih organizacija za ljudska prava, dobila je Nobelovu nagradu za mir 2022, zajedno sa zatvorenim beloruskim aktivistom Alešom Bjajatskim i Centrom za građanske slobode, ukrajinskom grupom za ljudska prava.

Memorijal je osnovan u Sovjetskom Savezu 1987. kako bi se sećanje na žrtve komunističke represije. Nastavila je da prikuplja informacije o kršenju ljudskih prava i prati sudbinu političkih zatvorenika u Rusiji dok se poslednjih godina suočava sa nemilosrdnim udarima Kremlja, koji su se pojačali od ruske invazije na Ukrajinu u februaru 2022.

Grupa je proglašena „stranim agentom“, oznaka koja donosi dodatnu kontrolu vlade i nosi jake pežorativne konotacije. Tokom godina, naloženo mu je da plati ogromne novčane kazne za navodna kršenja zakona o „stranom agentu“. Vrhovni sud Rusije naredio je zatvaranje Memorijala u decembru 2021. godine, što je izazvalo negodovanje u Rusiji i inostranstvu.