Nemci se suočavaju sa naglim povećanjem računa za gas

Nemci se suočavaju sa naglim povećanjem računa za gas

Nemci će se suočiti sa znatno višim računima za gas za oko dva meseca, upozorili su u četvrtak lokalni mediji. Vlada planira da 1. oktobra uvede posebnu nadoknadu za sve potrošače gasa kako bi pokrila dodatne troškove uvoza gasa uoči onoga što se oblikuje u energetsku krizu, saopštilo je nekoliko nemačkih medija.

Dodatna naknada biće na snazi od 1. oktobra 2022. do kraja septembra 2024. godine, objavio je list Die Zeit, pozivajući se na interni dokument koji je izradilo Ministarstvo privrede. Dokument se navodno trenutno razmatra u raznim saveznim ministarstvima i očekuje se da će biti objavljen kao ministarska uredba do kraja avgusta, dodaje list.

Ministar ekonomije Robert Habek potvrdio je da bi taksa mogla da iznosi između 1,5 i 5 evrocenti po kilovat satu. „Možemo samo da navedemo raspon cena“, rekao je on novinarima, dodajući da bi doplata na kraju predstavljala povećanje „troškova nabavke“ uvoznog gasa koji je osmišljen da zameni nedostajuću rusku energiju. „Na kraju, ne znate koliko će troškovi biti visoki u novembru ili decembru, ali gorka vest je: sigurno će biti nekoliko stotina evra po domaćinstvu“, dodao je on.

U najgorem slučaju, povećanje cena za prosečno nemačko domaćinstvo koje troši oko 20.000 kVh godišnje moglo bi da se pretvori u dodatne troškove do 1.000 evra (1.016 dolara) godišnje, navodi Die Zeit. Otprilike polovina nemačkih domaćinstava greje se na gas.

Kako je saopštilo Ministarstvo privrede, ta mera ima za cilj „što je duže moguće održavanje tržišnih mehanizama i lanaca snabdevanja, sprečavanje bankrota trgovaca gasom i [pokretanje] domino efekata u lancu snabdevanja energijom“.

Doplata će omogućiti uvoznicima gasa da do 90 odsto povećanih troškova nabavke prenesu na krajnje potrošače, navodi magazin Fokus. Ta mera će biti dodatak uobičajenim poskupljenjima koja se održavaju po planu, dodaje se.

Habek je priznao da je odluka o uvođenju doplate bila „težak korak koji uključuje mnogo stresa“. Istovremeno je rekao da „ne možemo da snosimo sve troškove kao država“.

Vest je stigla pošto je viši urednik ekonomskog i finansijskog deska lista Die Velt upozorio da Nemačka ide ka „ogromnoj energetskoj krizi“, dodajući da su trenutne cene energije odvojene od realnosti i da će sprečiti energetske kompanije da normalno rade u konkurentnom okruženju .