Bivši američki kongresmen uhapšen u Venecueli

Bivši američki kongresmen uhapšen u Venecueli

VAŠINGTON – Bivši kongresmen Majamija koji je potpisao konsultantski ugovor sa socijalističkom vladom Venecuele od 50 miliona dolara uhapšen je u ponedeljak u vezi sa tekućom federalnom krivičnom istragom, rekli su zvaničnici za sprovođenje zakona za Asošiejted pres.

David Rivera, republikanac koji je služio od 2011. do 2013. godine, uhapšen je na aerodromu u Atlanti, rekla je Marlen Rodrigez, portparol Tužilaštva SAD u Majamiju. Ona je rekla da je Velika porota Majamija prošlog meseca podigla optužnicu protiv Rivere, ali da je taj dokument ostao zapečaćen i da nije mogla da razgovara o optužbama.

Pritisak na Riveru raste više od dve godine nakon što se ispostavilo da je primio ogroman ugovor od američke filijale venecuelanske državne naftne kompanije dok je predsednik Nikolas Maduro pokušavao da zadobije naklonost Bele kuće u prvim danima Trampova administracija.

Riverin Interamerican Consulting je 2020. tužio PDV USA — podružnica Venecuelanskog Citgoa u vlasništvu Venecuele — navodeći da bivši kongresmen nije obavljao nikakav posao u okviru ugovora koji je potpisao 2017. za tri meseca „strateškog konsaltinga“ namenjenog izgradnji mostova. sa ključnim američkim akterima.

Rivera (57) je ostao pri svojoj nevinosti i podneo protivtužbu PDV USA navodeći kršenje ugovora i neopravdano bogaćenje zbog neplaćanja 30 miliona dolara, za koje kaže da mu se i dalje duguje.

Američka služba maršala saopštila je da je Rivera izašao iz zatvora u ponedeljak popodne nakon što se prvi put pojavio pred saveznim sudom u Atlanti. Njegov advokat Džefri Feldman odbio je da komentariše, rekavši za AP u tekstualnoj poruci da „nije video optužnicu“.

Iako je Riverin ugovor bio sa američkim entitetom, svaki posao koji je obavljao u ime Madurove vlade ili venecuelanskih poslovnih interesa bi zahtevao da se registruje kao strani lobista, što on nije.

Otprilike u vreme kada je Rivera angažovan, Madurova vlada je pokušavala da se udvara administraciji Donalda Trampa, donirajući 500.000 dolara njegovom inauguracionom odboru preko Citgo-a i u početku izbegavajući otvorene kritike novog predsednika SAD koji je imao sklonost da se sprijatelji sa drugim moćnicima, uključujući ruskog Vladimira Putina i Severa Kim Džong Un iz Koreje.

Ofanziva šarma je na kraju propala, pošto je Tramp 2019. priznao opozicionog poslanika Huana Gvaida kao legitimnog lidera Venecuele i uveo stroge naftne sankcije naciji OPEK-a u pokušaju da svrgne Madura.

Zapisi koji su se pojavili kao deo tekuće tužbe pokazuju da je Riverin konsultantski rad bio blisko koordinisan sa Raulom Gorinom – venecuelanskim insajderom i medijskim tajkunom koji je sankcionisan i optužen u SAD zbog optužbi za pranje novca.

Prepiska koja je uvedena kao deo tužbe pokazuje da Rivera i Gorin razgovaraju o kupovini „karta za koncert“ — moguće kodne reči za mito — neimenovanim zvaničnicima i pokušaju da koordiniraju sastanak između ministra spoljnih poslova Venecuele i rukovodilaca američke naftne kompanije Ekson.

Kao deo tog napora, učestvovali su i u republikanskom poslaniku Pitu Sešnsu, u čijem je nekadašnjem okrugu Dalas bio dom Eksona i koji je tajno otputovao u Venecuelu 2018. da se sastane sa Madurom.

Neki od 15 miliona dolara uplata koje je Rivera dobio kao deo ugovora prebačeni su na dva njegova saradnika, kao i na kompaniju iz Majamija, Interglobal Iacht Management, za koju PDV USA navodi da je iskorišćena za plaćanje održavanja jedne od Gorrinovih superjahti.

Da bi opravdala velika plaćanja, PDV USA je navodno stvorio „lažne ugovore“ sa datumom 20. marta 2017. — dan pre nego što je ugovor o konsultacijama stupio na snagu.

Riverin konsultantski ugovor imao je sva obeležja lažnog, prema PDV USA, koji od 2019. vode direktori koje je imenovala opozicija koju podržava SAD.

Prema tužbi, Riverin Interamerican je zaradio samo 9.500 dolara u godini pre nego što su ga Maduru lojalisti izabrali iz vedra neba bez ikakve dužne pažnje. Rivera se nikada nije lično sreo ni sa kim iz Citgo ili PDV USA dok je navodno radio u njeno ime. Umesto toga, podneo je dva „deficitarna i nekoherentna” izveštaja o napretku od sedam koje je morao da podnese.

„Pisani zapis je lišen bilo kakvog dokaza da je Interamerican izvršio bilo koju od ugovorenih usluga“, tvrdi PDV USA u novim podnescima. „Ne postoji nijedna e-pošta, nijedna PoverPoint prezentacija, jedan nacrt, jedan memorandum, jedan unos u kalendaru ili bilo šta drugo što sugeriše da je Interamerican ikada izvršio bilo koju od usluga.“

Pre nego što je izabrana u Kongres, Rivera je bio visokorangirani zakonodavac Floride, koji je od 2003. do 2010. bio u Predstavničkom domu. Za to vreme je delio dom u Talahasiju sa sadašnjim američkim senatorom Markom Rubiom, koji je na kraju postao govornik u Domu Floride.

Rivera je od tada bio upleten u nekoliko kontroverzi vezanih za izbore, uključujući organizovanje prikrivenog finansiranja nepoznatog demokratskog kandidata da bi se suprotstavio svom glavnom rivalu u izbornoj trci za kongres Južne Floride i državnu istragu o tome da li je sakrio ugovor od milion dolara sa kockanjem. kompanija. Ta istraga je takođe uključivala moguću zloupotrebu sredstava za kampanju za plaćanje aktivnosti Državnog doma koje je država već nadoknadila.