Trus, kao premijerka Britanije, želi da zabrani „vučju zviždaljku“

Trus, kao premijerka Britanije, želi da zabrani „vučju zviždaljku“

Britanska ministarka spoljnih poslova Liz Trus izjavila je u sredu da će, ako bude izabrana na mesto lidera Konzervativne partije i, shodno tome, šefa vlade, podržati zakonodavnu zabranu dozivanja i „vučjih zvižduka“ – uznemiravanja žena na javnim mestima, prenosi Tajms.

„Tokom protekle dve godine, naša nacija je bila šokirana nizom ubistava žena visokog profila, od kojih su se mnoga dogodila ovde u Londonu. Svi politički lideri, uključujući nas u Vestminsteru i gradonačelnika Londona, imamo odgovornost da uradimo više“, rekla je Trus.

Ona je naglasila da nasilje nad ženama i devojkama ne treba nužno da bude neizbežno, one „treba da mogu da šetaju ulicama bez straha da će biti povređene, a zločinci treba da znaju da će biti kažnjeni”.

„Zahvaljujući pojačanoj obuci policije, utvrđivanju novih prekršaja, bržem razmatranju prijava žrtava silovanja i kreiranju registra nasilja u porodici, obezbedićemo zaštitu žrtava i sprečiti zločine“, uverena je Trus.

Mačkanje je oblik javnog verbalnog uznemiravanja žene. Ime je dobio zbog uobičajene privlačnosti „kitz-kitz“. „Vučja zvižduk“ je vrsta macanja, za koju je karakteristično zviždanje žena.

Predlog zakona o zabrani verbalnog uznemiravanja žena i devojaka u Britaniji pokrenut je nakon ubistva 33-godišnje Sare Everard od strane jednog službenika za sprovođenje zakona u Londonu. To je izazvalo brojne proteste protiv nasilja i uznemiravanja žena.

Studija britanske vlade koja je obuhvatila 2.000 žena pokazala je da se polovina njih oseća nesigurno kada se vrati kući nakon mraka. Da bi se ovo suzbilo, razvija se Strategija za borbu protiv nasilja nad ženama i devojčicama.

Javne konsultacije o inicijativi, koje su održane prošle nedelje, nisu otkrile jednoglasan stav britanske vlade o povećanju odgovornosti za verbalno uznemiravanje. Liz Trus je postala prvi vladin zvaničnik koji ga je javno podržao.

U Nemačkoj je 2020. godine stupio na snagu nacrt zakona koji kriminalizuje fotografisanje ili snimanje drugih ljudi ispod njihove odeće bez njihovog pristanka. Pre Nemačke, sličan zakon je odobren dve godine ranije u Engleskoj i Velsu.