Zašto su nam potrebne prestupne godine? Astrofizičari objašnjavaju dodatni datum ovog meseca

Zašto su nam potrebne prestupne godine? Astrofizičari objašnjavaju dodatni datum ovog meseca

Ova godina je prestupna. Mnogi ljudi će znati da to znači da februar dobija dodatni dan—ukupno 29, za razliku od 28—ali često ne znaju zašto. Svemirski stručnjaci dr Mindžae Kim i dr Džejms Mekormak osvetlili su fenomen.

Dr Kim, naučni saradnik sa Odseka za fiziku Univerziteta u Vorviku, rekao je: „Prestupne godine igraju ključnu ulogu u usklađivanju našeg kalendara sa Zemljinom orbitom oko Sunca. Orbita, inače poznata kao tropska godina, traje oko 365,24 dana da se završi. Ovo je nešto duže od naše standardne kalendarske godine od 365 dana.“

„Ova dodatna četvrtina dana svake godine može izgledati beznačajno, ali vremenom se sabira, što dovodi do primetne promene u našem kalendaru.

„Bez prilagođavanja za ovo dodatno vreme, naš kalendar bi postepeno ispao iz sinhronizacije sa astronomskim godišnjim dobima, uzrokujući značajno pomeranje tokom godina. Prestupne godine su, prema tome, od suštinskog značaja za sprečavanje ovog pomeranja i održavanje usklađenosti našeg kalendara sa Zemljinim putovanje oko sunca“.

„Da bi se suprotstavio ovom neusklađenju, sistem prestupne godine dodaje dodatni dan kalendaru svake četiri godine. Ovo prilagođavanje se vrši produžavanjem februara na 29 dana. Ovo naizgled jednostavno rešenje dodavanja dana svake četiri godine dodatno je precizirano u gregorijanskom kalendaru , najčešće korišćeni kalendarski sistem danas.“

Prestupne godine su ugrađene još u rimsko doba kada je godina bila podeljena na 12 meseci (365 dana).

Dr Džejms Mekormak, istraživač u Varvick’s Astrophisics Group, dodao je: „46. godine pre nove ere, Julije Cezar je predložio novi Julijanski kalendar, koji bi dodao dodatni dan najkraćem mesecu u godini (februar) svake četiri godine u pokušaju kako bi se omogućila predvidljiva korekcija pitanja odstupanja od četvrtine dana.“

„Međutim, ovo je zapravo bila mala preterana korekcija problema. Kako solarna godina nije bila tačno 365,25 dana, ali je, u stvari, bila nešto manja od 365,2422 solarna dana, Julijanski kalendar i solarna godina su se sada ponovo udaljavali, iako mnogo sporije, brzinom od 11,2 minuta godišnje“.

„Do kasnih 1500-ih, ova mala prekomerna ispravka u julijanskom kalendaru nagomilala se do pomaka od 13 dana u odnosu na solarnu godinu. Znak Papa Grgur KSIII, Pontifek Makimus katoličke crkve u to vreme. 1582. dao nam je Gregorijanski kalendar, koji je modifikovao julijanski kalendar da bi se uračunalo odstupanje od 11,2 minuta. Mnoge zemlje, uključujući Veliku Britaniju, i danas koriste gregorijanski kalendar.“

Da bi poboljšao prekomernu korekciju koju je napravio julijanski kalendar, gregorijanski kalendar preskače tri prestupna dana svakih 400 godina. Ovo daje prosečnu godinu od 365,2425 solarnih dana što je mnogo bliže solarnoj godini od 365,2422 solarnih dana.

Dr Kim je rekao: „Prestupne godine lepo ilustruju kako smo uskladili naš konstruisani koncept vremena sa prirodnim ritmom univerzuma, održavajući kritičnu ravnotežu između ljudskih aktivnosti i Zemljinih prirodnih ciklusa.