Kako naše znanje o umetnicima utiče na našu percepciju njihovih dela

Kako naše znanje o umetnicima utiče na našu percepciju njihovih dela

Neurokognitivna studija istraživača sa Instituta za psihologiju Humboldt-Universitat zu Berlin (HU) pokazuje da negativno znanje o umetniku utiče na percepciju umetničkog dela, bez obzira na nivo slave umetnika.

Možemo li odvojiti umetnost od umetnika? Istorija je puna primera poznatih umetnika koji su pali na loš glas zbog kontroverznih izjava, uverenja ili postupaka. Kako ovo biografsko saznanje utiče na percepciju i recepciju njihove umetnosti? U pozadini nedavnih otkrića i navoda o zlostavljanju u MeToo debati, ovo pitanje je dobilo novu javnu dimenziju. Eksperimentalna istraživanja o ovome do danas su bila oskudna.

U studiji na Institutu za psihologiju HU, učesnici su procenjivali seriju slika u smislu dimenzija dopadanja, uzbuđenja i kvaliteta pre i nakon što su dobili društveno negativne ili neutralne informacije o odgovarajućim umetnicima. Slikari su bili ili poznati (npr. Salvador Dali) ili nepoznati. Nakon što su učesnici zapamtili znanje, njihova moždana aktivnost je snimljena pomoću elektroencefalograma (EEG).

Uz pomoć EEG-a, brze, nevoljne reakcije mozga mogu se razlikovati od sporijih, kontrolisanijih reakcija.

U studiji, koja je sada objavljena u časopisu Naučni izveštaji, slike umetnika koji su bili povezani sa negativnim socijalno-emocionalnim znanjem doveli su do promene moždane aktivnosti, što ukazuje na razlike u obradi osnovne vizuelne percepcije i takođe se manifestuje ranim početkom emocionalnog uzbuđenja.

Sa druge strane, saznanja o umetniku nisu imala nikakvog uticaja na kontrolisanu kognitivnu obradu do koje je došlo kasnije.

„Istražene promene u mozgu ukazuju na to da se slika ne samo drugačije procenjuje, već se i drugačije percipira“, kaže Raša Abdel Rahman, profesor neurokognitivne psihologije na Humboldt-Universitat zu Berlinu.

Rezultati su pokazali da su slike umetnika o kojima je bilo dostupno društveno negativno biografsko znanje učesnici studije ocenili manje povoljno, doveli su do većeg uzbuđenja i da su lošijeg kvaliteta od slika ljudi o kojima su date neutralne informacije.

Slava umetnika nije mogla da zaštiti svoje slike od ovog efekta.

Studija takođe pokazuje da empirijski pristupi mogu pružiti važne dodatne uvide, kako bi se pozabavili fundamentalnim pitanjima — kao što je razdvajanje umetnosti i umetnika — na koja se obično traže teorijski odgovori.