Naučnici otkrivaju tajnu nedostatka vode na Veneri

Naučnici otkrivaju tajnu nedostatka vode na Veneri

Naučnici veruju da je Venera nekada mnogo više ličila na Zemlju. Kako je evoluirao od te tačke do današnjeg, pitanje je sa dubokim implikacijama, ne samo za budućnost naše planete, već i za potragu za životom izvan Sunčevog sistema.

Sada, istraživači misle da su rešili značajan deo slagalice: misteriju vode koja nedostaje Veneri.

„Venera ima 100.000 puta manje vode od Zemlje“, objašnjava planetarni naučnik Majkl Čefin sa Univerziteta Kolorado Boulder, „iako je u osnovi iste veličine i mase“.

Glavni krivac? Novo istraživanje ukazuje na proces koji se zove disocijativna rekombinacija, koji šalje Venerin vodonik da curi u svemir, uzrokujući da planeta gubi vodu mnogo brže nego što smo ranije mislili.

Ispitivanje Venere i Zemlje jedno pored drugog postavlja neka veoma zanimljiva pitanja. Pored sličnosti u veličini i masi, obe planete izgledaju manje-više sastavljene od istih stena, sa istim gvozdenim jezgrom i strukturom stenovitog omotača.

Ali tamo gde je Zemlja bujna, vlažna i vrvi od života, Venera nije. Venera je zagušena toksičnim oblacima ugljen-dioksida koji kišu sumpornu kiselinu. Površina Venere, oblikovana vulkanizmom, bila je podvrgnuta efektu staklene bašte koji sada održava temperaturu na prosečnih 464 stepena Celzijusa (867 Farenhajta).

Ali voda koja je nedostajala i dalje je problem. Modeli njenog bekstva od Venere (planete propuštaju čak i u najboljim vremenima) nisu mogli da objasne količinu vode koju je Venera trebalo da izgubi, s obzirom da je trebalo da ima manje-više istu količinu stvari koju je Zemlja stekla tokom njegovo formiranje pre nekoliko milijardi godina.

Danas, ako Zemljinu vodu ravnomerno rasporedimo po njenoj površini, to bi stvorilo globalni okean dubok 3 kilometra (1,9 milja), proračun poznat kao globalni ekvivalentni sloj (GEL). Venerin GEL je samo 3 centimetra (1,2 inča).

Istraživači, koje su zajedno predvodili Chaffin i njegova koleginica, planetarni naučnik Erin Kangi sa UC Bouldera, pokušali su da istraže ovu neslaganje vršeći kompjuterske simulacije procesa u Venerinoj atmosferi. A njihovi rezultati su uperili prst u proces koji je zanemaren 50 godina: rekombinaciju molekula zvanog HCO+.

Ovo je pozitivni jon koji se sastoji od vodonika, ugljenika i kiseonika, nastao kombinacijom ugljen-dioksida i vode, i gubitkom negativno naelektrisanih elektrona. Istraživanje tima pokazuje da kada se elektroni rekombinuju sa molekulom, vodonik se oslobađa i šalje u svemir. A bez vodonika, voda više ne može da se formira.

Ovaj mehanizam može da objasni skoro dvostruko veći gubitak vode koji je uračunat u prethodnim teorijama, uredno rešavajući problem razlike između Zemljine vode i Venere.

Postoji mala kvaka. Model zahteva dosta HCO+ u atmosferi Venere, a do danas ga nismo otkrili. Ali to bi moglo biti zato što nismo razmišljali da ga potražimo, tako da nijedna od sondi poslanih da pogleda manje vlažnog brata na Zemlji nije imala sposobnost da ga otkrije.

Ovo bi, međutim, moglo da se reši u planovima dizajna za buduće misije Venere.

„Nije bilo mnogo misija na Veneru“, kaže Cangi. „Ali novoplanirane misije će iskoristiti decenije kolektivnog iskustva i procvat interesovanja za Veneru kako bi istražili ekstreme planetarne atmosfere, evolucije i nastanjivosti.“

Istraživanje tima objavljeno je u časopisu Priroda.