Zagađenje plastikom može ubiti razne embrione širom okeana

Zagađenje plastikom može ubiti razne embrione širom okeana

Visok nivo zagađenja plastikom može ubiti embrione širokog spektra okeanskih životinja, pokazuju nova istraživanja.

Naučnici su testirali efekte novih PVC peleta (preproizvodnih „nurdles“ koji se koriste za izradu mnogih plastičnih proizvoda) na razvoj sedam vrsta, koje obuhvataju sve glavne grupe (superfile) okeanskih životinja.

Izloženost visokim koncentracijama PVC peleta sprečila je zdrav razvoj svih sedam vrsta.

Glavni proces na koji je uticao bila je morfogeneza – organizam koji razvija svoj oblik – a bezoblični embrioni ne mogu da prežive.

Studija, koju je uradio međunarodni tim na čelu sa Stazione Zoologica Anton Dohrn (Italija) i Univerzitetom Eketer (Velika Britanija), naglašava „potencijalno katastrofalne efekte“ povećanja nivoa plastike u okeanu.

„Kada smo bili izloženi visokim nivoima novih PVC peleta, vrste koje smo ispitivali su pogrešile na različite načine“, rekla je prva autorka dr Eva Jimenez-Guri.

„Neki nisu uspeli da naprave školjku ili notohordu; neki nisu uspeli da formiraju odgovarajuće bilateralne (levo-desno) karakteristike, a neki su jednostavno prestali da se razvijaju nakon nekoliko krugova deobe ćelija.

„Svi nisu uspeli da naprave održiv embrion.“

Studija je takođe uključila tri vrste koje se razmnožavaju aseksualno regeneracijom (cepanjem) i otkrilo je da su na njih takođe uticale visoke koncentracije novih PVC peleta.

„Nivo zagađenja koji smo ispitali mogao bi se videti samo u okolnostima kao što je izlivanje PVC peleta“, rekao je dr Himenez-Guri.

„Znamo da se to dešava. Na primer, milioni peleta su prosuti sa teretnog broda kod Portugala u januaru.

„Utvrđeno je da reke i plaže u blizini petrohemijskih fabrika sadrže veoma visok nivo preproizvodnih peleta.

Evropska unija trenutno raspravlja o zakonodavstvu koje ima za cilj smanjenje ispuštanja plastičnih peleta pre proizvodnje.

Studija je takođe ispitala toksične efekte plastičnih uzoraka prikupljenih sa plaža.

Iako efekti nisu bili toliko rasprostranjeni kao efekti novih PVC peleta, utvrđeno je da visoke koncentracije utiču na razvoj mekušaca, morskih ježeva, morskih zvezda i morskih šprica.

Obale i reke su poznata žarišta zagađenja plastikom, i – pošto sve vrste u studiji žive u obalnim područjima – ozbiljno zagađenje može imati veliki uticaj.

„Ako imate ekstremno zagađenje u vreme kada se ove vrste razmnožavaju, onda nemate sledeću generaciju tih vrsta“, rekao je dr Himenez-Guri.

Objašnjavajući kako plastika uzrokuje razvojne abnormalnosti, dr Jimenez-Guri je rekla da plastika sadrži složen niz potencijalno štetnih komponenti, uključujući cink u ovom slučaju — koji se polako oslobađaju kada plastika uđe u vodu.

Ona je dodala: „Ako dostignemo ove ekstremne nivoe plastičnog zagađenja na našim obalama – što se dešava u izolovanim slučajevima, ali je na sreću neuobičajeno u ovom trenutku – mnoge vrste mogu postati nesposobne da se razmnožavaju, sa ogromnim uticajima na morski život, širu okolinu i ljude .“

„Potrebna nam je hitna akcija da smanjimo količinu plastike koja ulazi u okean.

Rad je objavljen u časopisu Hemosfera.