Novi lek preokreće gojaznost kod miševa

Novi lek preokreće gojaznost kod miševa

Istraživači sa Instituta Karolinska možda su pronašli novi način lečenja gojaznosti i srodnih poremećaja ciljanjem na mitohondrije ćelija. Studija objavljena u časopisu Nature Metabolism pokazuje da određena klasa lekova koji blokiraju funkciju mitohondrija mogu da preokrenu gojaznost izazvanu ishranom, masnu jetru i dijabetes kod miševa.

Mitohondrije su neophodne za ljudsko zdravlje, jer prerađuju hranljive materije u hrani koju jedemo i sakupljaju energiju potrebnu za različite procese u ćeliji. Oni su centralni regulatori metabolizma, koji je veoma dinamičan i može se preusmeriti i reprogramirati prema različitim potrebama ili kao odgovor na bolest.

Istraživačka grupa profesora Nils-Gorana Larssona na Institutu Karolinska u Švedskoj nedavno je razvila visoko specifične kandidate za lekove koji blokiraju funkciju mitohondrija, a time i proizvodnju ćelijske energije, za lečenje raka. Sada su istraživači pokazali da ovi lekovi takođe imaju blagotvorno dejstvo na metabolizam kod miševa.

„Četiri nedelje lečenja dovele su do neočekivanog povećanja metabolizma masti, što je rezultiralo drastičnim gubitkom težine, smanjenjem akumulacije masti u jetri i obnovljenom tolerancijom na glukozu“, kaže postdoktorski istraživač Taolin Iuan na Odeljenju za medicinsku biohemiju i biofiziku, Institutet Karolinska.

Lečenje je oralno dato muškim gojaznim miševima koji su hranjeni hranom sa visokim sadržajem masti. Iznenađujući efekat sugeriše da blokiranje proizvodnje energije ćelija može preokrenuti gojaznost i dijabetes.

„Uzbudljivo je što smo identifikovali novu potencijalnu strategiju za lečenje uobičajenih bolesti kao što su gojaznost i dijabetes tipa 2“, kaže profesor Nils-Goran Larson.

„Sada imamo za cilj da dalje istražimo mehanizme koji mogu objasniti efekat lekova. Takođe smo pokrenuli saradnju sa biotehnološkom kompanijom da vidimo da li se ovo može dalje razviti u tretman za ljude. Ipak, proći će mnogo godina pre nego što znam da li radi“, zaključuje on.