Dva modela Parkinsonove bolesti mogu ukazivati na jedan način da se to spreči

Dva modela Parkinsonove bolesti mogu ukazivati na jedan način da se to spreči

Različiti modeli razvoja Parkinsonove bolesti mogu predstavljati bolest koju je u velikoj meri pokrenulo nešto u našem okruženju, nagoveštavajući načine za prevenciju značajnog broja slučajeva.

Već neko vreme, istraživači su razmatrali da li postepeni gubitak neurona povezanih sa Parkinsonovom bolešću prvenstveno potiče od olfaktornih nerava u mozgu ili nerava u crevima.

Ubedljiv model koji je predložio međunarodni tim istraživača sugeriše da bi neurodegenerativno stanje moglo da počne širenjem toksičnih proteina iz bilo kog izvora, izazvano oštećenjem faktora životne sredine mogućim u oba regiona.

Na kraju, supstance koje se udahnu kroz nos (udaraju u centar za miris mozga) i unesu kroz stomak mogle bi da budu odgovorne za Parkinsonovu bolest, kažu istraživači – a buduće studije bi trebalo da budu u stanju da ove veze učine jasnijim.

„I u scenarijima koji se odnose na mozak i na telo, patologija se javlja u strukturama u telu koje su usko povezane sa spoljnim svetom“, kaže neurolog Rej Dorsi sa Medicinskog centra Univerziteta u Ročesteru.

„Ovde predlažemo da je Parkinsonova bolest sistemska bolest i da njeni početni koreni verovatno počinju u nosu i crevima i da su povezani sa faktorima životne sredine koji se sve više prepoznaju kao glavni doprinositelji, ako ne i uzroci, bolesti.

Tim upire prstom u hemikalije za hemijsko čišćenje i odmašćivanje, zagađenje vazduha, upotrebu herbicida, sredstva za ubijanje korova i kontaminiranu vodu za piće kao neke od toksičnih materija iz životne sredine koji potencijalno mogu izazvati kvarove u funkciji mozga.

Smatra se da se to dešava zbog pogrešnog savijanja alfa-sinukleinskog proteina, koji se zatim akumulira u nakupinama poznatim kao Levijeva tela. Ove nakupine zatim oduzimaju mnoge nervne ćelije mozga, uključujući i one zadužene za kontrolu motora.

Iako je ova nova studija samo teoretska, ona upućuje na veze koje su ranije potvrđene između Parkinsonove bolesti i brojnih opasnosti po životnu sredinu. Međutim, preciznije razdvajanje ovih veza će potrajati.

„Ovi toksični supstanci iz životne sredine su široko rasprostranjeni i nemaju svi Parkinsonovu bolest“, kaže Dorsi.

„Vreme, doza i trajanje izloženosti i interakcije sa genetskim i drugim faktorima životne sredine su verovatno ključni za određivanje ko će na kraju razviti Parkinsonovu bolest.“

Postoje neka neodgovorena pitanja sa ovom novom teorijom, priznaju istraživači, uključujući ulogu kože i mikrobioma i kako se rizik od bolesti menja tokom dužeg izlaganja.

U stvari, izloženost se često može desiti godinama ili čak decenijama pre pojave Parkinsonovih simptoma – ali pristup istraživanju bolesti pomoću ovog novog hipotetičkog modela trebalo bi da pomogne u određivanju da li su ove veze zaista tu.

„Ovo dodatno pojačava ideju da Parkinsonova, najbrže rastuća bolest mozga na svetu, može biti podstaknuta toksičnim supstancama i da se stoga u velikoj meri može sprečiti“, kaže Dorsi.