SAD će se udružiti sa 50 zemalja kako bi sprečile buduće pandemije

SAD će se udružiti sa 50 zemalja kako bi sprečile buduće pandemije

Bajdenova administracija saopštila je u utorak da će sarađivati sa 50 zemalja širom sveta kako bi pokušala da spreči globalne pandemije kao što je COVID-19, koji je doveo svet u zastoj pre četiri godine.

„Danas sa ponosom objavljujem da moja administracija objavljuje novu strategiju globalne zdravstvene bezbednosti—u kojoj su navedene akcije koje će Sjedinjene Države preduzeti u narednih pet godina da bi sprečile, otkrile i efikasno odgovorile na biološke pretnje, gde god da se pojave“, predsednik Džo Bajden je rekao u saopštenju koje je objavila Bela kuća.

Kao deo inicijative, Sjedinjene Države će ponuditi podršku i stručnost državama, uglavnom u Africi i Aziji, u cilju povećanja spremnosti, otkrivanja i odgovora na nove epidemije.

Učešće će uzeti američki Stejt department, američki Centri za kontrolu i prevenciju bolesti, Ministarstvo zdravlja i ljudskih službi SAD i Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID).

Novi napor proširuje ono što administracija naziva svojim „globalnim partnerstvom za zdravstvenu bezbednost“ sa 19 zemalja na 50, navodi Bela kuća u izveštaju o novoj strategiji.

„U hitnoj zdravstvenoj situaciji, zemlje moraju da budu u mogućnosti da brzo pristupe finansiranju za jačanje svojih zdravstvenih sistema, obezbeđivanje medicinskih protivmera i pokretanje efikasnog odgovora“, navodi se u izveštaju.

Kao najveći svetski investitor u zdravstvenu bezbednost, Sjedinjene Države će sarađivati sa zemljama i ključnim organizacijama „da identifikuju i ojačaju rešenja za poboljšanje pristupa finansiranju za spremnost i odgovor na pandemiju“, navodi se u saopštenju.

Direktorka CDC-a dr Mendi Koen napomenula je da je njena agencija spremna.

„Globalna zdravstvena bezbednost je nacionalna bezbednost, a CDC je ponosan što doprinosi svojom stručnošću, investicijama i brzim reagovanjem u cilju zaštite zdravlja i bezbednosti američkog naroda i sveta“, rekao je Koen u saopštenju agencije o toj inicijativi. „Decenije globalnog ulaganja u zdravstvo, obuke i naučne diplomatije CDC-a jačaju globalne kapacitete u laboratorijama, podacima, reagovanju u hitnim slučajevima i radnoj snazi u javnom zdravstvu.“

Inicijativa Bele kuće može pomoći da se zatvori veliki jaz u međunarodnoj spremnosti za pandemiju. Pokušaji da sve 194 zemlje članice Svetske zdravstvene organizacije potpišu sporazum o pandemiji su zastale.