Arsen: Antičke knjige mogu biti otrovne na dodir

Arsen: Antičke knjige mogu biti otrovne na dodir

U našem modernom društvu, knjige retko smatramo opasnim stvarima. Međutim, određene knjige sadrže elemente toliko opasne da ih je potrebno pažljivo ispitati pre nego što se stave na police javnih biblioteka, knjižara ili čak privatnih domova.

Projekat otrovne knjige, zajednički istraživački projekat između muzeja Vinterthur, Garden & Library i Univerziteta Delaver, posvećen je katalogizaciji takvih knjiga. Njihova briga nije sadržaj napisan na stranicama, već fizičke komponente samih knjiga – konkretno, boje korica.

Projekat je nedavno uticao na odluku da se dve knjige uklone iz francuske nacionalne biblioteke. Razlog? Njihovi prekrivači od živopisne zelene tkanine izazvali su sumnju da sadrže arsen.

Ova zabrinutost je ukorenjena u istorijskim praksama u vezivanju knjiga. Tokom 19. veka, kada su knjige počele da se masovno proizvode, knjigoveznici su prešli sa korišćenja skupih kožnih korica na pristupačnije platnene predmete. Da bi privukli čitaoce, ove platnene korice su često bile obojene u jarke, privlačne boje.

Jedan popularan pigment bio je Šeleov zeleni, nazvan po Karlu Vilhelmu Šeleu, nemačko-švedskom hemičaru koji je 1775. otkrio da se živopisni zeleni pigment može proizvesti od bakra i arsena. Ova boja nije bila samo jeftina za pravljenje, već je bila i živahnija od bakar-karbonata koji se koristio više od jednog veka.

Sheele zelena je na kraju pala u nemilost jer je imala tendenciju da izbledi u crnu kada je reagovala sa zagađivačima na bazi sumpora oslobođenim iz uglja. Ali nove boje zasnovane na Šeleovom otkriću, kao što su smaragdna i parisko zelena, pokazale su se mnogo trajnijim. Brzo su usvojeni za upotrebu u raznim predmetima, uključujući korice knjiga, odeću, sveće i tapete.

Ovi pigmenti su, međutim, imali značajan nedostatak: lako su se degradirali, oslobađajući otrovni i kancerogeni arsen. Česti izveštaji o zelenim svećama koje truju decu na božićnim zabavama, radnicima u fabrici koji su imali zadatak da nanose farbu na ornamente koji grče i povraćaju zelenu vodu i upozorenja o otrovnim balskim haljinama izazvali su ozbiljnu zabrinutost u pogledu bezbednosti ovih zelenih boja.

Ovo izdanje postalo je toliko ozloglašeno da je 1862. satirični časopis Punč objavio crtani film pod nazivom „Valcer sa arsenom“, koji je prikazivao skelete kako plešu – mračan komentar smrtonosnog modnog trenda.

Štetni efekti ovih pigmenata su čak umešani u Napoleonovu smrt od raka stomaka. Napoleon je bio posebno oduševljen novim zelenim bojama, toliko da je naredio da se njegov stan na Svetoj Heleni, gde je bio prognan, okreče u njegovu omiljenu boju.

Teoriju da je arsen u zidovima doprineo njegovoj smrti podržavaju visoki nivoi arsena otkriveni u uzorcima njegove kose. Uprkos jasnoj vezi između zelenih pigmenata i zdravstvenih problema, toksične pozadine su se nastavile proizvoditi sve do kasnog 19. veka.

Međutim, zelena nije jedina boja o kojoj treba da brinete. Crvena je takođe zabrinjavajuća. Briljantni crveni pigment cinober je formiran od minerala cinobera, takođe poznatog kao živin sulfid. Ovo je bio popularan izvor crvene boje koji datira hiljadama godina unazad. Postoje čak i dokazi da su neolitski umetnici patili od trovanja živom . Na mermernim šarama na unutrašnjoj strani korica knjiga ponekad se pojavljuje crvena boja.

Žuta je takođe zapala za oko projektu otrovne knjige. U ovom slučaju, krivac je olovni hromat. Jarko žuta boja olovnog hroma bila je omiljena kod slikara, ne samo kod Vincenta van Gogha, koji ju je intenzivno koristio u svojoj najpoznatijoj seriji slika: Suncokreti. Za knjigoveznice iz viktorijanske ere, olovni hromat im je omogućio da stvore niz boja od zelene (postignute mešanjem hrom žute sa pruskom plavom) do žute, narandžaste i braon boje.

I olovo i hrom su toksični. Ali žute knjige manje zabrinjavaju nego zelene i crvene. Olovni hromat nije posebno rastvorljiv, što ga čini teškim za apsorpciju. To je, u stvari, još uvek široko korišćen pigment.

Pa šta da radite ako naiđete na knjigu od zelenog platna iz 19. veka? Prvo, nemojte biti previše zabrinuti. Verovatno biste morali da pojedete celu knjigu pre nego što patite od teškog trovanja arsenom. Međutim, slučajna izloženost bakar acetoarsenitu, jedinjenju u zelenom pigmentu, može da iritira oči, nos i grlo.

Više je zabrinjavajuće za ljude koji mogu redovno rukovati ovim knjigama gde česti kontakti mogu dovesti do ozbiljnijih simptoma. Stoga se savetuje svima koji sumnjaju da rukuju knjigom iz viktorijanskog doba sa smaragdno zelenim povezom da nose rukavice i izbegavaju dodirivanje lica. Zatim očistite sve površine nakon toga.

Da bi pomogao u identifikaciji ovih potencijalno opasnih knjiga, Projekat otrovne knjige je u svoje istraživanje uključio podatke prikupljene od strane gomile. Istraživači sada distribuiraju obeleživače koji sadrže bezbednosna upozorenja i prikazuju različite nijanse smaragdno zelene kako bi pomogli njihovu identifikaciju. Kao rezultat toga, sada su identifikovali preko 238 izdanja arsena iz celog sveta.