Ogromna zmija lutala je džunglama Indije pre 47 miliona godina

Ogromna zmija lutala je džunglama Indije pre 47 miliona godina

Nova analiza fosilizovanih pršljenova otkrivenih u zapadnoj Indiji otkrila je postojanje džinovske vrste zmije koja je mogla da meri oko 11 do 15 metara u dužinu kada je potpuno odrasla.

Istraživači koji stoje iza ovog rada, sa Indijskog instituta za tehnologiju Roorkee, priznaju izvesnu nesigurnost u svojim procenama, ali sugerišu da je novoidentifikovani gmizavac koga su nazvali Vasuki indicus možda bio jednak veličini najveće zmije u istoriji, Titanoboe, koja izumrla pre nekih 58 miliona godina.

U poređenju sa vrstama zmija koje se i danas šuškaju, V. indicus je daleko ispred. Što se tiče proverenih merenja, najduža živa zmija trenutno meri tričavih 7,67 metara.

Izvučeni iz fosilnog korita u formaciji Naredi u zapadnoj indijskoj državi Gudžarat, ostaci bi bili deponovani u ono što je nekada bilo bočato jezero ili laguna rano u eocenu, pre više od 40 miliona godina.

Pored svoje zadivljujuće dužine, drevna zmija nam može reći više o evoluciji sličnih džinovskih zmija. Procenjujući veličinu, oblik i karakteristike fosila i upoređujući ih sa poznatim vrstama, istraživači su ovu zmiju svrstali u sada izumrlu porodicu Madtsoiidae.

„Ovde izveštavamo o otkriću džinovske zmije madsoida, jedne od najvećih zmija ikada prijavljenih, iz intervala koji odgovara toplom srednjem eocenskom periodu (pre ~47 miliona godina) Indije“, pišu istraživači u svom objavljenom radu.

Geograf Debajit Datta i paleontolog Sunil Bajpai analizirali su 27 pršljenova dužine do 62,7 milimetara i širine do 111,4 milimetara. Fosili, zajedno sa prethodnim studijama drevnih zmija, ukazuju na široko, cilindrično telo.

Na osnovu karakteristika kičme zmije, malo je verovatno da je većinu svog vremena provodila u vodi ili na drveću. V. indicus je najverovatnije bila zmija koja se sporo kreće i koja je svoj plen hvatala iz zasede, slično kao anakonda, kažu istraživači.

Prema onome što već znamo o drevnim zmijama i lozama koje ih povezuju sa današnjim vrstama, porodica kojoj ova zmija pripada najverovatnije se prvi put pojavila u Indiji pre nego što se proširila na Evropu i Afriku pre nekih 56-34 miliona godina.

„Biogeografska razmatranja, posmatrana u vezi sa njegovim međusobnim odnosom sa drugim indijskim i severnoafričkim madsoidima, sugerišu da Vasuki predstavlja reliktnu lozu koja potiče iz Indije“, pišu Datta i Bajpai.

S obzirom na ogromnu veličinu V. indicus, postoji velika mogućnost da je živeo u relativno toploj (28 °C) klimi u ovom delu Indije, sa višim temperaturama što znači brži metabolizam kod hladnokrvnih gmizavaca.

Tada to nije samo fascinantno otkriće vrsta zmija, već i još jedna tačka podataka za razumevanje klimatskih obrazaca drevne prošlosti. Ipak, kada se sve uzme u obzir, drago nam je da je ovo zmija na koju nikada nećemo naići.

„Oporavak dodatnog materijala i novih taksona (uključujući oblike velikih dimenzija) može pružiti dalji uvid u sistematiku i biogeografiju madtsoiida“, zaključuju Datta i Bajpai.